Klas kleuters met Nel Timmer Piramide-skiën Stilzitten kan Nel Timmer niet. "Niet werken vond ik maar niks. Daarom heb ik het hockey weer serieus opgepakt, in Schagen. In Callantsoog hockeyde ik ook wel, hoor. Vaak met badgasten op het Dorpsplein, dat toen nog een gras veld was. Ook ben ik gaan waterskiën op 't Oude Veer in Anna Paulowna. Eenmaal per jaar was daar een interna tionaal toernooi om de Zilveren Tulp. Dan gaven wij een demonstratie piramide-skiën: drie onder, twee boven. En 's winters met het hele gezin skiën in de sneeuw. Dat doe ik trouwens nog steeds, skiën." De werkgelegenheid in het onderwijs gaat met pieken en dalen. Met de komende golf van pensioengerechtigden verdwijnen binnen afzien bare tijd duizenden mensen in de AOW. Een groot tekort aan gekwalificeerde onder wijskrachten dreigt. Eenzelf de situatie heeft plaatsgehad in de jaren '90. "Ik was intussen de vijftig ge passeerd, de kleuterschool was afgebroken en het kleu teronderwijs als groep 1 en 2 geïntegreerd in het basison derwijs, dus in de Franken- daelschool. Toen belde Dic kie Wilberink, intussen opgeklommen tot directeur. Of ik terug wilde komen." Nel Timmer zegt ja en heeft tot haar achtenzestigste door gewerkt. Ze heeft er geen moment spijt van gehad, niet van de eerste, noch van de tweede periode. "Ouders en andere dorpsbewoners voelden zich altijd heel erg bij de school betrokken. Als ik naar het strand wil de, belde ik Jacob Vos en dan maakte hij een stuk strand vrij voor de klas. Let wel: veertig jongens en meisjes in één klas. En er waren altijd ouders bereid mee te helpen. Daar hadden we veel steun aan." Nel Timmer heeft diverse generaties kinderen - "ook kin deren van kinderen" - de revue zien passeren. Vele hon derden jongens en meisjes. En als ze oude foto's bekijkt, kan ze van vrijwel ieder kind de naam reproduceren. Eén jongetje is haar extra dierbaar. "Jantje Broersen, was 8 jaar toen ie bij ons in de klas kwam, had het Downsyn droom. Hij was wat ouder dan de andere kinderen en kon heel aardig meedoen. Werd ook als een volwaardig klas genootje gezien en behandeld." Jan Broersen is intussen overleden, weet Nel Timmer. "Hij was in de vijftig." Demonstratie piramide-skiën, rechtsboven Nel Timmer De Frankendaelschool gaat om het jaar op schoolreis, het andere jaar wordt een schoolfeest georganiseerd. "Dat waren geweldige happenings," zegt de oud-kleuterleid ster. "Dickie Wilberink kon mensen heel goed enthousi asmeren. Zo'n feest kreeg altijd een thema mee. De ene keer was dat 'de zeeman', dan werden ook zeemanslied jes gezongen, de andere keer was het 'China'. En dat ging dan gepaard met verkleedpartijen. Nu ben ik altijd 'in'voor verkleedpartijen; ik heb zelfs eens als aap en als paus rondgelopen. En ik speelde natuurlijk Zwarte Piet - toen kon dat nog!" Als het thema 'heksen' aan bod komt, verkleedt Nel Tim mer zich als zodanig en verstopt zich - volgens afspraak - 's morgensvroeg achter een paar struiken in het VVV- bosje om de kleuters op te wachten. Als op dat moment twee matineuze volwassenen hun hondjes daar uitlaten, kan ze de verleiding niet weerstaan: hevig gesticulerend

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 19