Ik kwam» Ik ik Mbefi Nel Tiimiiiiiier Klaas Schuurman Met een parafrase op Cesars fameuze veni, vidi, vici als motto gaat de Clock op bezoek bij dorpsbewoners wier wieg elders heeft gestaan, maar die uiteindelijk in deze contreien zijn blijven 'hangen'. Zoals Nel Timmer-Roggeveen, bij meerdere generaties dorpelingen bekend als kleuterleidster 'Juf Nel'. Zij bijt de spits af. Nederland zit midden in de Tweede Wereldoorlog, het is 1943, als Nel Roggeveen ter wereld komt. Dat gebeurt in het ziekenhuis van Alkmaar; het gezin woont in Heiloo. Op haar zevende verhuist de familie naar Santpoort, vlak bij Bloemendaal. Nels vader is gymnastiekleraar en sport is dan ook haar grote passie. Ze treedt graag in de spor tieve voetsporen van pa Roggeveen, ze is echter nogal klein van stuk en in haar jonge jaren conditioneel niet al te sterk, daarom besluit ze kleuterleidster te worden. "Maar ik wou dan wel graag op een dorp lesgeven," weet ze zich te herinneren. Sport zal overigens toch als een rode draad door haar leven lopen. Zo fietst ze regelmatig heen en weer naar Bloemendaal om te hockeyen. De Zonnebloem De opa en oma van Nel wonen in die tijd in Schagen en bezitten een houten zomerhuisje op de Op 't Landtweg in Callantsoog, De Zonnebloem. Tijdens de oorlog verkast het naar 'Hollywood', na de bevrijding wordt het terugge zet op z'n vertrouwde plek, maar vervolgens enkele jaren gevorderd door de gemeente ten behoeve van dakloze dorpsbewoners. "Jan Schagen is daar geboren," zegt Nel. De Zonnebloem staat nog steeds op de Op 't Landtweg en is misschien wel het laatste vakantiehuisje van dit type dat nog in oor spronkelijke staat verkeert. Nel Timmer op het erf van De Zonnebloem, begin jaren '60. "Ik moet een jaar of zeven geweest zijn, toen het huisje weer werd vrijgegeven en ik er regelmatig met mijn ou ders kwam. Mijn eerste kennismaking met Callantsoog! De Op 't Landtweg was toen een erg gezellig straatje en je zag ook steeds dezelfde families: Dinkla, Van Raven- zwaay, Rozenboom, Boontjes en Volten. De camping tegenover De Zonnebloem werd later De Garnekuul op de Abbestederweg. Op de vrijgekomen grond kwamen lage stenen bungalows." De jaren verstrijken, Nel gaat naar de Kennemerstreek- school in Haarlem en na vier jaar is ze klaar, inclusief hoofdakte. "Toen ik mijn akte had behaald, zou ik eigenlijk een jaar naar Amerika gaan. Op dat moment, in 1964, bouwde de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de eerste kleuter school van Callantsoog. Op de plek waar nu de Albert Heijn-parkeerplaats is. Tot die tijd was er geen voorzie ning voor de kleuters." Nel solliciteert, wordt aangenomen en vindt kort daarna woonruimte in het dorp. "Burgemeester Correljé wees me op een huis tegenover de kerk, eigendom van een Duitser die het gebruikte als zomerwoning en dat op de nominatie stond gevorderd te worden door de gemeente." Ze moest wel wennen aan de overgang naar een klein dorp. "Ja, het was moeilijk in het begin. Geen auto, dus je leefde nogal geïsoleerd. Vooral 's winters was het hier erg stil. Maar ik hield van mijn werk en de dorpsbewoners hebben mij goed opgevangen. Als ik op huisbezoek ging, vroegen ze steevast 'Blijf je eten?"' Ze lacht en bekent met enige schroom: "Soms ging ik, heel strategisch, zo tegen zessen op huisbezoek." In het dorp loopt ze ook Fred Timmer tegen het lijf. "Fred kwam uit Naarden en liep stage bij het ECN in Petten. Hij leefde op een camping in een tentje en trok al gauw bij mij in. In 1970 trouwden we en twee jaar later werd ons eerste kind geboren, dochter Evelien. In 1974 volgde nummer twee, zoon Bart." De nakende komst van Evelien maakt wel een abrupt ein de aan de nog prille carrière van de kleuterleidster. "In die tijd was je als vrouw nog verplicht te stoppen als je een kind kreeg. Werken mét kinderen was not done" Nel Timmer wordt op school opgevolgd door Dickie Wilbe- rink. Ook de tijden veranderen. "Dickie had het geluk dat zij wél mocht werken terwijl ze kinderen had." 78

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 18