Mr. Aalbrecht Arent del Court van Krimpen was op 26 juni 1884 te Haarlem getrouwd met Marie Henriette Prévinaire (1856-1918), een dochter van de Haarlemse katoenin- dustrieel en Heer van Callantsoog Marie Prosper Theodo re Prévinaire (1821-1900). Schoonvader Prévinaire had in 1883 van de gemeente Callantsoog nabij de zuidelijke in gang van het dorp 86 are nollengrond gekocht waarop hij de 'Groote Villa' liet bouwen. Enkele jaren later liet hij hier tegenover, grenzend aan de Kieftenglop, de villa's Dora en Elisabeth (Liesbeth) bouwen en het waren deze twee kleine villa's die vrijwel jaarlijks door het in Velp woonach tige echtpaar Del Court van Krimpen-Prévinaire en hun kinderen voor een korte of langere vakantie betrokken werden. Of het uit verveling kwam is niet bekend maar Del Court van Krimpen vatte het plan op om achter de villa van zijn schoonvader een golfbaan aan te leggen. De aanleg van de baan, die zich uitstrekte over de Kerkenol- len en een deel van de Jeweldijk, vond voor 1898 plaats want in dat jaar was deze al in gebruik. De ontwerper van de baan was ongetwijfeld Del Court van Krimpen zelf, want hij ontwierp ook de baan in Arnhem. Hij was het ook die de baan in Callantsoog eigenhandig aanlegde. Over hoeveel holes de baan beschikte is niet bekend maar ge zien de oppervlakte waren dit er vermoedelijk niet meer dan vijf. De baan werd, zoals door William Siewertsen reeds in 1993 gememoreerd, toch vooral door Del Court van Krim pen en zijn zwager jonkheer Charles Frederikvan de Poll (1855-1936) gebruikt. Deze laatste verbleef samen met zijn vrouw Eugenie Prévinaire (1858-1928), een andere dochter van de toenmalige Heer van Callantsoog, jaarlijks een aantal maanden in de 'Groote Villa' en bij die gele genheid was, naast de reguliere jachtpartijen in de omge ving, het spelen van golf een alleraardigst tijdverdrijf. Een ander die van de baan gebruik maakte was Gerard Mar- tinus del Court van Krimpen (1889-1944), de enige zoon van het echtpaar Del Court van Krimpen-Prévinaire. Op de vakantiegolfbaan achter de villa van zijn grootvader zou hij de basis leggen voor zijn latere grote successen. Mr. Aalbrecht Arent del Court van Krimpen wordt binnen de golfwereld gezien als de belangrijkste Nederlandse golfpionier. Zo werd hij vlak voor zijn dood in 1924 nog benoemd tot erevoorzitter van het Nederlandsch Golf Comité, de voorloper van de Nederlandse Golf Federatie (NGF). Samen met zijn familie en schoonfamilie stond hij, aldus het tijdschrift GOLFjournaal van december 2012, aan het begin van een bijzondere golfdynastie in Neder land. Een dynastie waarvan de wortels naast Arnhem ook in Callantsoog lagen. Links, Mr. Aalbrecht Arent del Court van Krimpen (1856-1924), de belangrijkste Nederlandse golfpionier en degene die in Callants oog op de grond van zijn schoonvader een golfbaan aanlegde. Hier in 1913 geschilderd door Ignace Spiridon. Rechts, Jonkheer André van de Poll (1884-1966) slaat omstreeks 1910 een balletje in de Kerkenollen. Afbeeldingen via Ewoud Linthorst Homan (links) en Marielou Sandberg-Crommelin (rechts).

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 11