Golfweid! *1 Dan van Lunsen In de Clock van callens-ooghe van september 1993 werd in de rubriek 'Lezers schrijven ons' al eens gememoreerd aan het bestaan van een golfbaan in Callantsoog. Dit zou, aldus de schrij vende lezer William Siewertsen, omstreeks het jaar 1905 zijn geweest. De golfbaan was toen in gebruik bij jonkheer Van de Poll en mr. Del Court van Krimpen. Meer dan deze informatie was er niet bekend maar vast staat wel dat Callantsoog naast een kolfweid ook een golfweid gehad heeft. Het waren Schotse schaapherders die in de 15e eeuw op de 'links', duingebieden parallel aan de zee, uit verve ling met hun herdersstaf tegen steentjes zouden hebben geslagen en hiermee de basis voor de golfsport legden. Dit licht geaccidenteerde 'linksland' was door zijn zandige bodem schraal en daardoor ongeschikt voor agrarisch gebruik. Wel leende het zich voor begrazing met schapen. Hierdoor bleef de vegetatie kort en ontstond er een fraai terrein om op te golfen. Een dergelijk terrein vormden ook de Kerkenollen in combinatie met een deel van de Jeweldijk (nu de Zeeweg) en waarop mr. Aalbrecht Arent del Court van Krimpen (1856-1924) in de jaren '90 van de 19e eeuw een van de eerste golfbanen in Nederland aanlegde. Aan het einde van de 19e eeuw waren er slechts enkelen in ons land die golf speelden, een sport die kort daarvoor vanuit Engeland was overgewaaid. Eén van die enkelen was baron Van Brienen die in 1889 op zijn 'Schaepen- weide' op Clingendaal een vijf holes baan liet aanleg gen waarop hij met vrienden speelde. Hieruit ontstond in 1893 in de duinen van Wassenaar 'De Koninklijke Haag- sche Golf Country Club', de eerste en nu nog oudste bestaande golfclub die ons land rijk is. Een andere stok oude golfclub is de Rosendaelsche Golfclub in Arnhem die in 1895 door Del Court van Krimpen werd opgericht en waarvoor hij voor de aanleg van de baan persoonlijk grond ter beschikking stelde. Zo rond dezelfde tijd had hij ook zijn oog laten vallen op een schraal en licht geac cidenteerd terrein in Callantsoog dat in het bezit was van zijn schoonvader en achter diens villa gelegen was. De golfbaan van Callantsoog in 1898 met v.l.n.r. caddie Hendrik (Hein) Thoes (was als jachtopziener bij de familie Prévinaire en la ter Van de Poll in dienst), een onbekende persoon die voorover gebogen de bal 'put', caddie Jaap Mooij Theunisz (was eveneens bij de familie in dienst), mr. Aalbrecht Arent del Court van Krimpen, onbekend, jonkheer Charles Frederik van de Poll, een onbekend meisje (mogelijk een dochter van Del Court of dochter van Van de Poll), onbekende man (gehurkt) en Marie Prosper Theodore Prévinaire die hier als toeschouwer heel toepasselijk zo ongeveer staat op de huidige kruising van de Zeeweg en de naar hem vernoemde Prévinaireweg. Op de achtergrond de 'Groote Villa' en de dorpskerk. Foto afkomstig uit 'Het boek der sporten'(1900). 70

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 10