L01 Anneke Molenaar-Smak Gertje Dekker is 'n barre skarrelaar. Hai ken echt alles gebruiken. Z'n héle boet loit vol met spul. Ouwe meuk, mient z'n vrouw Lien. "Ruim die troep nou dr's op. Ase benne wai d'r gien meer en den zitte de joös met die rotzooi. Die benne d'r doöd mee an." Dat Gertje raakt an 't réden. Niet omdat hai vond dat ie ruime most, maar hai was dat gegrans van Lien zat. Hai kon temet z'n kont niet kere in 't boetje, maar stukkie bai beetje skoönde ie de boel op. Eerst maar 'rs wat hout op de anhanger. D'r zatte stukkies tussen van wel dertig jaar leden. Toen hadde ze de keu ken verbouwd, 't Noösde Gertje om al die gnappe planke weg te gooien, dat die lagge al 'n mooie toid in de boet. Nou, niet te lang bai stilstaan. Weg met die handel. En zo gong Gertje nei de stort. Alles gong in de bak voor oud hout en Gert miende net de auto te keren toen ie in 'n are bak wat legge zag. Leit deer nou toch 'n gnappe ouwe vullisemmer op de hoop legge. Nee, dat kon vezelt niet. Die benne geld waard en trouwes, zuk mooi oud spul gooi je toch niet weg? Dat Gertje raakte op z'n kniesse in de bak met oud oizer en het de vullesemmer redt van de skroöthoop. lenmaal thuis is ie gauw op de boet angaan, voordat Lien d'r lucht van kreeg. De tweide anhanger werd vult met ouwe tegels, 'n stik- kenige wastafel, 'n ouwe stoel en 'n zoot ouwe krante. Ok dat hussie gong nei de stort. Deer was 't zommaar puur drok worre. Gertje zat nag te wachten tot ie an de beurt was, toendat ie 'n manje voor 'm zag met vier klapstoelen en 'n tafeltje. Gertje wupte de auto uit. "Je gooie dat spul toch zeker niet weg?" "Ja," zee 't manje, "ik ben de skuur an 't opruimen. Dut staat 'r al jare, dat nou moet 't maar dr's weg. 't Gaat me wel an m'n hart." Wat klonk dut Gertje bekend in de ore. "Vind je 't goed as ik 't meeneem nei huis? Ik hew nag wel 'n plekkie." Ja, dat vond 't manje goed. En zo bedaarde Gertje voor de tweide keer met rommel op huis an. Hai het 't spul nag maar net in 't boetje stalt, of deer komt Lien an met gróte stappe. "Zo Gertje Dekker, ik kom 'rs koike of 't hier al 'n beetje ruimer worren is." En ze duikt de boet in. Gertje begint 'm al te knoipen. Wat zal ze zegge? Ase kregt ie de wind van vore! "Noh Gert, je kregge 'n boogie 'oor. Wat is 't lekker op- gnapt. Ik wist geniese dat wai nag zukke mooie spulle hadde. Die tafel en die tuinstoele benne vast van jou fe- milje weest. Die kenne mooi in de tuin. O, en öze ouwe vullisemmer! Ik docht dat die weg was. Deer ken mooi 'n geranumpie in. 't Is 'n merakel." En zó benne deuze twei mense baaiegaar bloid met Ger tje z'n sjouwtje. Spreêuwepraat 54

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 5