Erfgoed Tante Jaantje gered Financiën Renovaties Dorpsboerderij Stichting opgericht Dymph Molenaar Piet Vos, de oudere broer van Jaantje, pleitte reeds in zijn tijd voor een oudheidskamer. Hij verzocht op zijn sterfbed in 1979 burgemeester Pier van Gosliga zich sterk te maken om in Cal- lantsoog een museum van de grond te krijgen. De man die vanaf het eerste uur bij 'Stichting Callinger Erfgoed' betrokken was, is Guus Zeeman. De aangewezen persoon om eens aan de tand te voelen over het een en ander. kend met de ambtelijke wegen), Wim Groothof (architect, was getrouwd met Grietje Vos, had vaak in de boerde rij gelogeerd, wist precies hoe alles was geweest), Geer Weij-Dop, Co de Bakker, Guus Zeeman. Notaris Vrieling uit Schagerbrug verleende ook zijn steun." "Het plan werd voorgelegd aan de gemeente Zijpe. De gesprekken op het gemeentehuis verliepen aanvankelijk stroef. Geen financiële middelen om te starten, hm. Het besluit viel om de centen bij elkaar te krijgen door, onder andere, obligaties uit te geven, 100 stuks van 100 met een looptijd van tien jaar. Elk jaar werden er tien uit geloot, te beginnen in 1997. Het uitgeven liep als een trein. Er kwamen eveneens allerlei giften binnen. De gemeente, onder leiding van burgemeester Gutker, zag de zaak op die maniereen stuk rooskleuriger in en nam voor 50.000 obligaties en verstrekte tevens een renteloze lening van 50.000, af te lossen in vijfentwintig jaar. Ook kwamen er toezeggingen van diverse fondsen. Zo kwam het vereiste bedrag bij elkaar. De onderhandelingen voor de aankoop konden beginnen. Gerard en Gré hadden Jaap Buis als financieel adviseur in de arm genomen. De koop werd gesloten en het contract ondertekend in november 1993. Kort na de ondertekening en het overmaken van het geld overleed Gré. Gerard bleef aanvankelijk in de boerderij wonen. In 1995 kreeg hij een woning toegewezen in de Van Brederodestraat en verliet het ouderlijk huis." "Het begon met de aanpak van het achter de boerderij gelegen werkplaatsje. Dat was nog van Anton de Wit, de man van Jaantje geweest. Gerard verhuurde het aan zo mergasten. Maar er zaten geen 'moderne' voorzieningen in. Er kwam een aanbouwtje tegenaan als entree. Een toilet en douche met aansluiting op de riolering werden gerealiseerd. Metsel-, timmer- en schilderwerken von den plaats. Eenmaal klaar kon het meteen de verhuur in. Goed voor de verdiensten, knus voor de badgasten. Op het achtererf verdwenen de oude kippenhokken, werd de boel opgeruimd. Mooi neergelegde straatstenen maakten het af. Na de verhuizing van Gerard kwam de boerderij zelf ter beschikking. Er moest enorm veel werk verzet worden. Heel wat mouwen werden opgestroopt, menige zweet druppel afgeveegd. "Piet Vos wist een clubje mensen bij elkaar te krijgen dat zich sterk maakte voor het realiseren van een oudheids kamer. De dames Kloosterboer en Kooi maakten hier deel van uit. Er werd begonnen met het verzamelen van 'din gen van vroeger'. Maar het plan kwam nooit goed van de grond. Er was nergens een ruimte om te exposeren en de spullen werden opgeslagen op de zolder van de timmer manswerkplaats van Vos aan het Dorpsplein. Jammer ge noeg verdwenen de meeste voorwerpen in de loop van de tijd aangezien de zolder toegankelijk was voor iedereen." "Mevrouw de we duwe Jaantje de Wit-Vos, zij overleed in 1989 op 90-jarige leeftijd, zag graag dat haar boerderij uit ongeveer 1850, ook gelegen aan het Dorpsplein, behou den bleef voor het dorp. Ongetwijfeld hiertoe aangespoord door broer Piet. En gelukkig stemden na haar dood de kinderen Gerard en Gré hiermee in. Het behouden was mak kelijker gezegd dan gedaan. Hoe de za ken aan te pakken?" "De Historische Vereniging stapte erin, voorjaar 1992. Wim Lastdrager en Cor Spijker namen het voortouw en formeerden een groep mensen, die de mogelijkheden onderzocht om de boerderij te kopen. Een route om dat voor elkaar te kunnen krijgen werd uitgestippeld. Er moest een bedrag van 200.000 gulden op tafel komen. Een hele onderneming als je geen cent hebt! In septem ber werd daartoe de 'Stichting Callinger Erfgoed' opge richt. De leden van het eerste uur waren: Wim Lastdrager, Cor Spijker, Rien Fielemieg (accountant, handig voor de financiën), Cees Raap, Dick Leguit, Pier van Gosliga (be- 42

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 2