Melkhandel Boeder Samen Muja Blokker Bij de rondgang langs alle winkels op het Dorpsplein in de jaren '50 van de vorige eeuw ben ik nu aangeland bij mevrouw Jannie Boeder. Zij had samen met haar man Jaap Boeder de melk- winkel op het Dorpsplein 32. Dankzij een keurig bijgehouden plakboek met foto's en kranten knipsels kwamen veel herinneringen boven. Jannie Nel Zeeman werd op 19 december 1930 geboren in Lekermeer, een klein buurtschap onder Wognum, waar haar ouders een bakkerij hadden. Het was geen groot ge zin, zij had alleen een jongere broer. Haarvader had geen winkel, hij bakte het brood en bracht het zelf naar de klan ten. Als kind hoefde ze maar weinig te helpen in de bak kerij. Zij had een vriendin, van wie de vader slager was in hetzelfde dorp. Samen liepen ze drie kwartier naar de school in Wognum. Fietsen hadden ze toen nog niet. Na haar leerperiode werd Jannie kleuterjuf. Zonder diploma, dat mocht toen nog. Jacob Boeder kwam uit Wer- vershoof, waar hij op 25 juni 1928 geboren werd. Hij kwam uit een gezin met vier kinde ren. Zijn ouders hadden een boerderij. Zelf wilde hij on derwijzer worden, maar zijn vader was het daar niet mee eens. En zijn nee bleef nee. Het werd een opleiding in landbouwvoorlichting. Maar er waren in die tijd zoveel afgestudeerden, dat er voor lopig geen baan beschikbaar kwam. Op de landbouw school hoorde hij dat er in Callantsoog een melkbedrijf te koop was. De vorige eige naar was de heer Biegstraten uit Den Helder. Jaap ging met zijn schoonvader daar op af. Onderweg verdwaalden ze, want van Callantsoog hadden ze nog nooit gehoord. Hij kon de zaak overnemen met het diploma van de Land bouwschool. Dat was in 1953. Andere papieren haalde hij naderhand de een na de ander. Jannie leerde Jaap kennen tijdens het afscheidsfeest van de Landbouwschool te Alkmaar, waar Jaap zijn stu die voltooide. Zij trouwden op 3 januari 1953. Vlak na hun huwelijk vertrokken ze naar Callantsoog. Zij begonnen aan de Dorpsweg 8, waar nu mevrouw Bijpost woont. Het huis had een kleine bijkeuken, waaruit de zuivel verkocht werd. Alleen zuivelproducten als melk, boter en kaas wa ren voorradig. Jaap ging elke ochtend verse melk halen bij de melkfabriek in 't Zand. Met losse melk en met de litermaat ging hij langs de deuren. Als de klant een halve liter wilde, moest je de litermaat schuin houden, dat was precies de helft. Hij begon met de bakfiets, later werd dat een kleine auto, een Fordje. Ze hadden net een garage naast het huis ge bouwd voor de melkwagen met de melkbussen. Tijdens de storm van 1953 werd deze met melkbussen en al weggevaagd. Marjo, hun eerste dochter, is daar op 16 fe bruari 1955 geboren. In diezelfde tijd waren zij bezig met een echte winkel. Er stond een bouwvallige boerderij op Dorpsplein 32, die gesloopt moest worden. Ze konden de herbouwplicht overnemen van de vroegere eigenaar. Van de wederopbouw kreeg je toen een financiële tegemoet koming voor de herbouw van huis of bedrijfspand.

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 3