Bij cb foto van de Grote Kaap P- IJ i -l'- /K ,'iv f* 4 K -fb A tfte - iK \7 V W -f f V' f - A fe Dries Blokker Op de voorkant van de Clock prijkt een foto, gemaakt door Liesbeth Kuiper, van het kaaplicht. Het staat langs de Zanddijk bij de Callantsogervaart op het duin en is gebouwd in 1966. Bij de aanlanding van de gasleidingen ter hoogte van paal acht. Deze 17 meter hoge lichttoren werd 'De Grote Kaap' genoemd. Was er dan ook een kleine? Er stonden bij paal acht oorspronkelijk twee kapen, licht- opstanden. Een hoge op de binnenste duinenrij en een lage aan de zeekant. Samen vormden ze een geleidelicht. De Winkler Prins Encyclopedie (WP) legt uit: "Een geleide licht is een combinatie van twee lichten, zodanig op gesteld dat hierdoor een geleidelijn wordt gevormd die de juiste vaarrichting aangeeft. De combinatie bestaat uit een laag en een hoog licht op geruime afstand van elkander in de vaarrichting geplaatst. Een schip dat het hoogste licht recht boven het lage ziet (de lichten ineen) bevindt zich in de geleidelijn." Een vaarrichting dus waarbij je niet op de Zuiderhaaks belandde. Vervolgens het woord kaap. De WP geeft als tweede betekenis voor kaap: "Een houten of ijzeren stelling waarop een scherm van bijzondere vorm (rond, vierkant, driehoekig of ruitvormig) is bevestigd. Deze kapen wor den geplaatst ten behoeve van de navigatie in daarvoor in aanmerking komende vaarwaters. Zij worden opgesteld op de kust of in sommige gevallen op zandbanken en op ondiepten." In de Clock van december 1998 schrijven Maarten Bakker en Kees Vriesman in hun artikel 'Het Kaaplicht' dat de lage lichtopstand kort na 1986 afgebroken is. Het geleidelicht was vervangen door een sectorlicht, dat in de juiste vaarrichting een wit licht uitstraalt en in de sectoren daarnaast groen of rood. Dit maakte de lage Kleine Kaap overbodig. Oude kaarten geven aan dat in deze omgeving meer kapen gestaan hebben, al naar ge lang de zandbanken en stroomgeulen zich wijzigden. In de museumboerderij Tante Jaantje hangt een kopie van een deel van de kaart van Jan van Scorel van de Kop van Noord-Holland, geschilderd omstreeks 1550. (Een kopie van het hele schilderij bevindt zich in het Zijper Museum). Daarop staan vier driehoekige kapen, geleidebakens, afgebeeld. Twee bij Huisduinen en twee ten zuiden van Den Hoorn op Texel. Henk Schoorl vermeldt dat bij een restauratie van het schilderij uitkwam dat één eerder geschilderde Den Hoornse kaap weg geplakt was en er twee kapen bij gevoegd waren. Dit om de positie voor de invaart door het Schettersgat correct aan te geven. Er is op het schilderij van Jan van Scorel trouwens meer ge plakt: ook de plaats van en de afbeelding van de kerk van Petten zijn veranderd. En de oude plek van de kerk van Callantsoog, al omstreeks 1520 verplaatst naar de noord kant van het eiland, bleef ongewijzigd (H. Schoorl, De convexe kustboog 1, blz. 87). Trouwens, de toren van de kerk van Callantsoog was, zolang die nog uitstak boven het (lage) duin, ook een baken voor de zeevaart. jL /•- v'i'J\v 'L.SI 'V, T» Vv Vm S •f V V A v V, 'a U kunt dit artikel op het Internet als volgt vinden: Zoek naar: Regionaal Archief Alkmaar De Clock -» klik op zoeken -» vul in: Het kaaplicht -» klik op zoeken, en u bent er.

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 2