EXCURSIE 2014 naar Katwijk en Leiden Vuilnis Garnekuul "Op maandagmorgen werd de vuilnis opgehaald. Bij vis boer Doeke Tichelaar, visafval van een hele week. We gooiden de volle zakken achterin de bak waarna de knij per ze opschoof naar voren. Daarbij knapten heel wat zakken. Dan ging ik bijna over m'n nek door de smerige stank! Daarna het dorp in. Het ophalen was jarenlang één dag in de week. Toen de wijk Uyterland erbij kwam reden we twee dagen per week. We deden ook de Garnekuul, daar moesten we de hele camping over met de vuilnis wagen. Bij de camping van Zeeman stonden wel eens veertig stuks vuilnisbakken langs de weg. De familie hielp altijd mee met het legen. De vuilnisauto kwam uit Den Helder. Het vuilnis werd in het begin nog aangeboden in allerlei open dingen zoals oude wasteilen, grote blikken, houten kisten enzovoort. Later kwamen de grijze metalen vuilnisemmers met deksel en een groot hengsel. Als er puin in zat waren die haast niet te tillen. En daar weer na de grijze plastic vuilniszak. Een stuk lichter in gewicht. Het afval werd naar de stortplaats in Den Helder gebracht. Die lag eerst in duin en later reden we de stad in naar een plek naast het spoor." "Daar de Garnekuul een gemeentelijke camping was, met Jaap ter Haak als beheerder, behoorde het opbouwen van de tenthuisjes, met houten wanden en zeildoekdak, ook tot ons werk. In het voorjaar sleepten we alles uit de berging. Aan het eind van de zomer haalden we ze uit elkaar en sloegen ze op in het grote gebouw aldaar. In de zomer werd dat gebouw gebruikt als recreatiecentrum. (In de winkel die er aan vast zat werkte mijn vrouw Riet). In het begin was er op de Garnekuul geen riolering. Alle huisjes hadden een eigen beerput in de bodem ernaast. Twee keer per jaar, in de lente en de herfst, moesten die geleegd worden. Dan kwam Minkema van de gemeente Zijpe uit Schagerbrug met de zuigwagen en werd alles opgezogen en naar het Zwanenwater ge bracht en daar in een diepe kuil gedumpt. Op de camping hebben we de riolering aangelegd, de gebroeders Kees en Piet Bleijendaal en ik. Ook dat was een zware klus met de schop. Groeven we sleuven, legden de plastic buizen erin en gooiden de zaak weer dicht. Ik werkte twintig jaar voor de gemeente Callantsoog en negen jaar voor de gemeente Zijpe. Na de fusie was het wennen aan andere werkplekken, andere collega's, andere aanpak. Over het algemeen heb ik met plezier het gemeentewerk gedaan. Ook zat ik bij de brandweer. Na 21 jaar kwam daar een eind aan. Ik maakte vijf burgemeesters mee: Correljé, Mol, Gosliga, Vierhout en Gutker. Allemaal heel verschillend in de omgang met de burgers." Sara Planting We vertrokken om even over negenen met mooi weer uit Callantsoog en dat bleef de hele dag bij ons. Helaas kon Wim, de penningmeester die de reis grondig had voor bereid, niet mee vanwege rugklachten. Hij had alles over gedragen aan Dries die het daar de hele dag druk mee had. Tot even voor Katwijk ging de reis voorspoedig maar daar waren wegomleggingen en dat liep niet helemaal soepel. Maar we zijn in het Katwijks Museum gekomen en wer den daar hartelijk ontvangen door de vrijwilligers die ons in drie groepen alles over het tentoongestelde vertelden en ons van heerlijke koffie met gebak voorzagen. Er wa ren prachtige schilderijen van W. Sluijters, Toorop en vele anderen. Ze hadden vooral betrekking op het strand en de visvangst uit vroeger jaren. Ook veel oude sieraden en kleding waren te zien. Zeker een volgend bezoek waard. Daarna vertrokken we naar Leiden, daar waren ook weer wat omleidingen in de route, dus weer vertraging. Te laat maar toch het restaurant het 'Koetshuis' bereikt. Na een lekkere lunch gingen we verder voor de tocht door de grachten van Leiden. We hadden een mooie boot en de gids vertelde dat deze boten vroeger als vee- en stront- boten werden gebruikt, maar vanaf 1950 helemaal zijn veranderd. Mooie ramen er in en toen werden het rond vaartboten. Het is leuk om de stad Leiden vanaf het water te bekijken. De gids vertelde over de gebouwen waar we langs voe ren. Er was vroeger in Leiden ook een zeevaartschool en de sterrenkunde is er ook met een mooi oud gebouw. Het is nog in gebruik. Na ruim een uur werden we weer aan de wal gebracht en toen de bus opgezocht en kon de te rugreis beginnen. Voor de ons beloofde winkelstraat was helaas geen tijd meer. Om precies kwart voor zes waren we terug in Callantsoog. We hadden een geslaagde excursie achter de rug. We hopen dat Wim volgend jaar opnieuw onze reisleider kan zijn en z'n rug weer volledig mee kan doen. 35

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 15