Frans Schoonaard Op 28 juni 2014 is het 100 jaar geleden dat door een schot van een Slavische scholier in Sarajewo de aan leiding was geboren tot, eerst een Europese, en op den duur zelfs een Wereldoorlog. Nederland bleef in de jaren 1914-1918 neutraal, maar mobiliseerde zijn stellingen in drie a vier dagen. Zodoende werden er ook militairen in Callantsoog gelegerd. Op bijgaande foto's, geschonken door de heer Ben Gras en afkomstig uit onze eigen beeld bank, herkent u ongetwijfeld bekende punten van ons dorp. De ansichtkaart, verstuurd naar vaandrig Rooyen, geeft ons enig idee hoe het moreel was: 'Amice, zie hier onze badplaats in panorama. Wij logeren met 6 officieren in hotel Duinlust en hebben het hier gezellig, erg mij eiken dag aan baden om de drie dagen, dienst enz. Jullie zijn zeker al in Haarlem hè? Ben je weer in de Zijlstraat? Nu, ik krijg zeker nog wel bericht. Hou ons vooral goed van II op de hoogte en vertel me ook wanneer je aan de studie begint. Voorts gegroet van je collega." Onze vereni ging heeft ook het pioniersvoorschrift voor de infanterie, ontwerp 1915, in haar bezit en gericht op het aanleggen van veldversterkingen, waarbij materialen aangeleverd moesten worden door onder meer paarden. Misschien achterhaald, want spoedig deden het vliegtuig en ook de tank hun intrede in deze Wereldoorlog, die daardoor ook wel de Vuile Oorlog werd genoemd. In de volgende Clock laten we nog wat voorbeelden zien uit het pioniersvoorschrift. In de duinen Voor hotel Duinzicht Liggend: Piet Vos

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 10