Wilkm X Hart (17504830) Uit het boek 'Wat een pracht' van L.F. van Loo Lucas Pouwels kwam, al speurend in het boekje Wat een pracht, de naam Callantsoog tegen. We willen het u niet onthouden. In het boekje staat nog veel meer over Callantsoog (over stol pen op Abbestede bijvoorbeeld). Daarom: van harte aanbevolen lectuur! Uitgave: Historische Vereniging de Zijpe, 1992. Op de Openbare Begraafplaats, naast de kerk in Sint Maartensbrug, bevindt zich de grafsteen van Willem 't Hart. De zerk hiervan is bijzonder fraai versierd met een zwaar beladen driemaster, zeilend over volle zee, uitge voerd in hoog reliëf. De beeldhouwer zou heel goed Bot- temanne uit Alkmaar kunnen zijn geweest. In latere jaren is deze grafsteen van de laatste rustplaats van schipper 't Hart verwijderd geraakt. Dertig jaar gele den werd de steen, op aandringen van Piet Dekker en anderen, weer een plaatsje gegeven - niet op de juiste plek, dat kon niet meer, maar toch vormt de grafsteen zo een waardige nagedachtenis aan deze Zijper schipper. kaapt. Na terugkomst zei Willem de zee vaarwel; hij ging eerst in zaken (land, huizen, inventarissen van gestrande schepen) en per 1815 werd hij rentenier - in goeden doen, zoals bleek uit zijn testament. Na zijn dood op 8 decem ber 1830 werd Willem begraven op de pas aangelegde begraafplaats naast de kerk van Sint Maartensbrug. Op het graf werd later deze prachtige steen geplaatst met aan de bovenzijde de met volle zeilen varende Noord- Holland - zijn laatste schip, aldus Piet Dekker (t 2010). Willem 't Hart stamde af van zeelieden uit Callantsoog. Ook hij ging naar zee en wel ter walvisvaart op de 'Groen- landse vloot'. Op zijn 25ste was hij al commandeur (schip per) van de 'Wisselvalligheid'van de rederij Simon Beets uit De Rijp. Toen dit schip in 1776 werd verkocht stapte 't Hart over op de handelsvaart, weer als schipper - eerst op de Oostzee (gerst), later op West-lndië voor een Zaan- se rederij. Die vaart op West-lndië was toen een soort smokkelhandel, waar schatten geld in werden verdiend. Men handelde met de Spaanse koloniën in Zuid- en de Engelse bezittingen in Noord-Amerika, maar dat was fei telijk verboden voor niet-Spanjaarden en niet-Engelsen. Curagao en Sint Eustatius waren echter al vrij gauw sta pelplaatsen voor de door de kolonisten op de Amerikaan se continenten begeerde Europese goederen, die werden geruild tegen koffie, tabak, enzovoorts. Er waren in deze regio ook kapers actief en er heersten diverse oorlogen. Kortom een gevaarlijk, maar zeer lucratief bestaan. In september 1803, (op 16 mei was de oorlog tussen Frankrijk en Engeland uitgebroken) werd de Noord-Hol land, het schip van Willem 't Hart, op de terugweg van Curagao, in noordelijke wateren door de Engelsen ge- Foto: Dries Blokker Bij de omslag Voor de omslag zijn we dit keer naar de grens van de oude gemeente Callantsoog gegaan, bij de Callantsogervaart. Liesbeth Kuiper maakte de foto van het vuurtorentje (het Kaaplicht), de oude foto's zijn van het zogenaamde Kaaphuis en van de Witte Villa. Beide woningen stonden (en staan nog steeds, zij het wel wat veranderd) aan de Callantsogervaart.

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 7