Groentenhal Langeveld Muja Blokker 'Groentenhal Langeveld' heeft geruime tijd een prominente plaats ingenomen in Callantsoog. Als ik bij Bertus Langeveld aanbel en vraag of hij bereid is om daar voor de Clock over te vertel len, steekt hij meteen van wal. Op die snelle reactie had ik niet gerekend, maar een afspraak is zo gemaakt. En dan begint Bertus op Texel, waar hij zelf in Den Burg in 1944 geboren is. Mijn vader Arnoud Langeveld is in 1912 op Texel geboren en mijn moeder Breg Kalf komt van de Beets bij Purme- rend, waar zij in 1916 ter wereld kwam. De vader van mijn moeder was postbode, kaasmaker en van alles wat. Het was crisistijd en je pakte alles aan. Op een gegeven mo ment verhuisde het hele gezin naar Texel, daar was nog wel werk. Ik denk in de aardappelen of zo. De moeder van mijn moeder is jong overleden aan tbc. Toen mijn ouders vlak voor de oorlog trouwden, kwam opa Kalf bij ze inwo nen. Ik weet niet anders dan dat Opa Kalf bij ons gezin hoorde. Zij hadden een groentezaak op de Cocksdorp, toentertijd een klein dorp met ongeveer 300 inwoners. Na de oorlog speelde de verzuiling hier behoorlijk mee. Er was een katholiek deel en een hervormd deel. En de katholieken kochten echt niet bij groenteboer Langeveld. Zo ging dat, dat was echt extreem. Er werd zelfs vanuit de katholieke kerk gezegd alleen bij hun eigen midden stand te kopen, ook om elkaar te steunen. Eigenlijk was de gemeente te klein voor twee groentewinkels. In 1951 kwam mijn vader van de Kamer van Koophandel te weten dat er in Callantsoog behoefte was aan een groentezaak. Het aantal inwoners zou ongeveer gelijk zijn. Tot die tijd had mevrouw Kruit een klein bedrijfje op het Dorpsplein 37 naast sigarenwinkel Vos. Zij wilde ermee stoppen van wege haar leeftijd. "Of dat iets voor mijn vader was." Mijn ouders hebben toen besloten om van Cocksdorp naar Callantsoog te verhuizen. Dat was een hele onderneming. We gingen van Texel naar de overkant, maar het was als of we naar het buitenland gingen. En opa Kalf ging mee. De hele familie stond te huilen bij het afscheid. "Die zien we niet meer terug," dachten ze. Ik was 6 of 7 jaar oud en mijn oudste zus Lies was 5 jaar ouder. Ik kwam hier in de tweede klas van de lagere school terecht. Waarom in de groenten? Mijn opa van vaders kant was veeboer op Texel en toen één van de rijkste boeren van dat eiland. Later is hij overgegaan op paarden. Hij dacht dat hij paardenfokker kon worden, maar achteraf had hij er geen verstand van. Hij deed miskopen en verspeelde daar zijn hele vermogen mee. De oudste broer van mijn vader, oomTinus, had een groentezaak in Den Burg. Mijn vader hielp hem wel eens, maar hij wilde daar niet in mee. Hij wenste automonteur te worden, dat was zijn passie. Zijn vader stond daar niet achter en wilde dat ook hij in de groenten ging. Mijn moeder was als meisje in dienst bij oom Tinus, daar hebben mijn ouders elkaar leren kennen. Uiteindelijk is hij toch maar in de groenten op De Cocks dorp begonnen. Het was een kleine winkel. Hij hoopte in de Eierlandse polder, een vrij groot gebied, met venten een klantenkring op te bouwen. Maar het was armoe troef. In de oorlog en daarna hadden de mensen weinig geld of er werd op de pof gekocht, wat mijn vader nooit inde. En omdat er in Callantsoog geen groentezaak meer was, wilde mijn vader wel verhuizen. Het dorp zag er net zo uit als Cocksdorp, ook met een plein in het midden. Ca. 1965. De groentenhal (links op de foto)

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 2