Feministe Aanbod afgeslagen bedenkelijk vond wat in Callantsoog had plaatsgevonden, hij had liever gezien dat hij een man was geweest die boven de partijen stond. Kreeg France steun van de 'intellectuele elite' uit het dorp? Met de kennis die ik gevonden heb, mag men ervan uit gaan dat hij 'praatpalen' op gelijk niveau heeft gehad. Callantsoog heeft een departement gehad van 'De Maat schappij tot het Nut van het Algemeen', Het Nut in de volksmond geheten. Een van haar doelstellingen was een bijdrage leveren aan activiteiten in de eigen omgeving. Op het terrein van sociaal-maatschappelijke educatief werk had het depar tement een functie te vervullen. Wie was de voorzitter van het departement Callantsoog? Inderdaad dominee France! Zijn medebestuursleden waren: bestuurslid en bibliothe caris: het hoofd van de school Johannes Langhorst. De secretaresse was Maria Anna Thierbach Paris. Zij was een Nederlandse die in Keulen een opleiding aan de vakschool voor kleermakers had gevolgd. Dezelfde vrouw die in de coöperatiewinkel heeft gestaan na het vertrek van Piet Vos. Ook heeft ze in Callantsoog een bewaar schooltje opgericht waar ze zelf leiding aan gaf. Volgens het jaarverslag 1921 van Het Nut heeft zij vijftien kinderen met tevredenheid beziggehouden in de serre van de wo ning van de familie Verduijn de Boer. In het kort gezegd; Maria Paris, geboren in 1877 te Rotterdam, gescheiden van de Duitse arts Bruno Thierbach, wil ik omschrijven als een feministe. Wat was het belang van Hoek en Ten Boekei een der gelijke actie te voeren tegen de Coöp? In de Noordkop van Noord-Holland heb ik geen vergelijkbare 'strijdwijze' gevonden in het openbare debat tegen de komst van een vestiging van een coöperatiewinkel en/of -venter. Het is alom bekend dat er in Nederland een aversie be stond tegen deze vorm van zakendoen. De middenstan ders vonden het niet leuk dat ze klanten verloren aan de Coöperatie. Het verzet dat daar in het openbaar tegen gevoerd werd, daarvan mag men stellen dat het binnen het betamelijke bleef. In de kranten heb ik geen verslagen of ingezonden brie ven gevonden die het opnamen voor Hoek en Ten Boekei. De heren hebben wel laten weten dat ze een adviseur hadden waarvan ze de naam niet wilden noemen. Hoek was toen al een man op leeftijd (in 1920 was hij 66 jaar oud, MM) en Ten Boekei moest alle zeilen bijzetten om een redelijk inkomen te verkrijgen. Waarom sloegen bei de heren het aanbod van de coöperatie (Hoek uitkopen en Ten Boekei zetbaas) af? Het blijft gissen. Als je de ingezonden brieven in de kran ten leest van de heren Johannes Langhorst, Piet de Haan en Jacob Melk, komen we misschien een stapje dichter bij de waarheid. Citaten uit de ingezonden brieven: Schager Courant, 29 maart 1919, van Johannes Lang horst: Gedurende mijn verblijf te Callantsoog heb ik meermalen ervaren dat het ondoenlijk is het alle men- schen naar den zin te maken, praatjes doen mij onrecht. Schager Courant, 22 januari 1920, van Piet de Haan: Maarten Hoek geeft niet om dat rode gedoe en we zijn toch al binnen, dat heeft zijn vrouw gezegd. De Helderse Courant, 8 december 1928, van Jacob Melk: Een gedicht van zevenenveertig regels met de kop 'Las tering', waarvan de eerste zes regels luiden: Zeg lastering, zeg lastering, Je doet maar niets dan klappen; En overal loop jij in 't rond, Er alles uit te flappen. Je vraagt niet of het waarheid is; Is het niet raak, dan is 't maar mis. Het Dorpsplein in 1962 15

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 15