De dominee versus de twee kooplieden Met als inzet het coöperatieve gedachtegoed van 'De Tijdgeest' in Callantsoog 'Rode dominees' Maarten Mooij Ondanks het verzet van twee middenstanders weet dominee Frederik Antonie France de Callantsoger geest rijp te maken voor de komst van coöperatie 'De Tijdgeest' (zie de Clock nr. 4, 2013). In deze editie het slot van de reconstructie door Maarten Mooij. 'f' - - 'j Het Dorpsplein 1935. Van rechts naar links: een deel van de pastorie, de boerderij van petrolieman-kapperArie Kossen, de boerderij-garage van Adriaan Vader en de manufacturenzaak van Jan Brouwer. Wanneer de winkel is geopend heb ik niet kunnen vinden, de eerste vestigingsplaats wel, namelijk bij Piet Vos de timmerman aan het Dorpsplein. Kort daarna, in novem ber 1920, werd Vos opgevolgd door winkelhoudster Maria WilhelminaThierbach Paris. In 1926 werd het pand van kapper/petroleumboer Arie Kossen aan het Dorpsplein aangekocht en verbouwd. Ja cob Melk, komend met zijn gezin uit Koog Zaandijk, werd daar als eerste filiaalhouder/venter aangesteld. Enkelen onder u zullen zich Jo Johannes ook nog wel herinneren, die als filiaalhouder/venter te Callantsoog in de annalen van de coöperatieve verbruiksvereniging 'De Tijdgeest' in Winkel voorkomt. Later verhuisde de Coöp naar het pand links gelegen van de pastorie aan het Dorpsplein waar de familie Rezelman de scepter zwaaide. In 1968 verdween de Coöp uit het straatbeeld van de gehele Noordkop van Noord-Holland, zo ook uit Callantsoog. Blijft de vraag: hoe uniek was die sociale bevlogenheid van dominee France voor die tijd? Dirkshorn had zijn dominee E.R. Sinnighe Damste, de propagandist van de Bond van Staatpensionering. 'Staatspensioen voor ieder een' was daarvan de leus. Aartswoud had zijn domi nee J.T.T. Spaargaren. Hij gaf op diverse plaatsen in de regio talrijke lezingen om de politiek aan te spo ren haast te maken met di verse sociale wetgevingen. Nieuwe Niedorp had zijn rode dominee N.J.C. Scher- merhorn, een vurige antimi litarist en drank geheelont houder. Ook was hij in 1904 de souffleur bij oprichting van de Coöp 'De Tijdgeest' in Winkel. Hij was een begenadigd spreker met gezag. Dominee France kunnen we ook voegen onder de noe mer 'rode dominees'. Deze groep bevlogen predikanten had zich tot taak gesteld de kerk een socialer gezicht te geven. Had dominee France niet meer boven de partijen moeten staan? Mijn vermoeden is dat hij overtuigd was dat de Coöp in Callantsoog een gerechtvaardigde eis was van de men sen die met een mager loontje moesten rondkomen. Een rechtvaardiging die niet alleen ging over het besteedbare inkomen; ook de kwaliteit van het voedsel liet te wensen over. De Warenwet van 1919 was niet zomaar uit de lucht komen vallen. France begreep de noden in zijn dorp en wist die te verwoorden. In zijn eerder gememoreerde 'Bergrede' van 19 januari 1920 sprak hij over de pijn in de portemonnee en gebruikte hij nagenoeg geen theore tische ideologische retoriek. De gedachten van de voor standers laten zich raden; blij dat we zo'n man hadden, zulke mannen kunnen het beter verwoorden dan wij. Dominee France voelde zich toch ongemakkelijk in deze opgedrongen rol. In een van zijn ingezonden stukken in de Schager Courant zegt hij in bedekte termen, dat hij het 14

De Clock van Callens-Ooghe | 2014 | | pagina 14