Effe lekker klesse WERF EEN NIEUW LID! Lammie de Ruiter Al geruime tijd hebt u regelmatig Westfriese verhalen kunnen lezen van Anneke Molenaar. De hoogste tijd voor een nadere kennismaking met haar en achtergronden van het Westfriese dialect. Anneke Molenaar (wonende in Winkel) is een geboren Westfriese. Van huis uit opgegroeid met de Westfriese cultuur en bijbehorende gewoonten, waaronder ook het, voor ons in de regio, herkenbare dialect. Nog altijd ligt met name die Westfriese taal Anneke Molenaar na aan het hart. Bij Anneke thuis werd vroeger altijd Westfries gesproken. Het dialect is haar dan ook met de paplepel ingegoten. Pas op latere leeftijd kwam het besef dat het een streek gebonden dialect was, en daardoor anders dan anders. "Tijdens mijn opleiding bleek dat mensen niet altijd alles begrepen wat ik zei." Vanaf dat moment is zij zich bewus ter met het dialect bezig gaan houden. Het Westfries is echter niet zomaar een dialect, zo bleek jaren later. Het verschilt op vele punten van dorp tot dorp. Het is daar om zeker niet ondenkbaar dat een spreker uit het ene deel van West-Friesland een spreker uit een ander deel niet zal verstaan. Toch is er een aantal gemeenschap pelijke kenmerken. Een heel bekend fenomeen is de uit spraak sk- waar het standaard Nederlands een sch- kent: foto: Claudia Potveer skitterend, skoól. "Grappig is dat andersom hetzelfde geldt," aldus Anneke. "Zo maakt men van de sk- weer een sch-, bijvoorbeeld op de schooter naar de bioscoop." Mede door voordrachten van vrijwilligers op haar werk (Anneke is coördinator activiteitenbegeleiding en vrijwil ligers in Magnushof) kwam bij Anneke de wens dat ook te willen doen. Om dit te kunnen realiseren was het nood zakelijk eerst verhalen te schrijven. Onder leiding van Nel van Laren-Zwuup, heeft zij het dialect toen goed leren schrijven. "Ik schrijf het liefst over alledaagse dingen, wat ik zelf meemaak of wat anderen meemaken, waar ik ver volgens een eigen verhaal van maak." In 2004 werd Anneke gevraagd of zij zich aan wilde slui ten bij de skroiversgroep in Langedijk, onderdeel van de Stichting Creatief Westfries. Al meer dan 25 jaar komen de leden hiervan bij elkaar in zogenoemde schrijfgroe- pen, waar ze hun werk aan elkaar voorlezen. De ver halen en gedichten worden vervolgens gepubliceerd in het kwartaalblad Skroivendevort. Met de skroiversgroep treedt Anneke ook op. Zo wordt de groep regelmatig gevraagd door verenigingen en draagt ze verhalen voor tijdens de zomerse Westfriese donderdagen. (Aris Bouwensvan de skroiversgroep Langedijk was een aantal jaren geleden te gast in Callantsoog. LR) "Ik vind het belangrijk dat het dialect niet verloren gaat. Gelukkig kom ik het volop tegen, ook bij de jeugd van tegenwoordig. Vaak gebruiken ze, onbe wust, nog volop Westfriese woorden. Nöh heui is tenslotte nog van alledag." We hopen nog veel van haar verhalen te kunnen plaatsen. Want al wordt het Westfries in Callantsoog niet echt gesproken, toch herkennen we er veel in. Met dank aan Karin Schop. Door de leden van de Historische Vereniging Callantsoog kunnen we de geschiedenis van Callantsoog en Groote Keeten blijven vertellen en bewaren. Daarom aan u de oproep: werf een nieuw lid! Want hoe meer leden, hoe meer we kunnen doen. Opgeven kan bij Sara Planting, Groenland 17,1759 XA Callantsoog, tel. 0224-582493.

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 6