25 bevischte TE KOOP AANGEBODEN: nog in goeden staat, bij K. TEN BOEKEL, Callantsoog. Konijnen, al of niet gevild Voor 1 pond soda en Engelse zeep Ook kreeg Jacob Mooij Mzn een veeg uit de pan: Die is zogenaamd socialist, zegt op te komen voor de arbeider. Vergeet het maar, hij verkoopt konijnen, al of niet gevild, aan een arme donder ver boven de prijs die elders wordt gevraagd. Van actie komt reactie, het aantal ingezonden brieven in de Schager Courant dat daarop volgde, was voor die tijd uitzonderlijk hoog. Teveel om ze hier weer te geven. Eén reactie wil ik u niet onthouden, die van Jacob Mooij Mzn: Inderdaad, ik vraag meer voor een konijn dan een ander. Echter, ik loop nog niet op pantoffels door me huiskamer. Hoek en Ten Boekei werden uitgenodigd door de initia tiefnemers om hun grieven en verwijten in de vergadering van 5 februari 1920 waar te maken. De vergadering had een half uur op de twee winkeliers gewacht. Echter ze gaven er de voorkeur aan om thuis te blijven. Dominee France nam het woord, waarvan hier de ver korte weergave: Ik heb gecorrespondeerd met de Coöperatie Bond en Handelskamer (overkoepelend orgaan van de aangeslo ten coöperatieve verenigingen, MM), om na te gaan wat onze mogelijkheden zijn. En waaraan moeten wij voldoen om een coöperatie in Callantsoog te krijgen. De briefwis selingen die wij gevoerd hebben, liggen voor u allen ter inzage. Samen met vertegenwoordigers van de genoemde Handelskamer zijn we bij Hoek en Ten Boekei geweest. We hebben hun een voorstel gedaan, we kopen Hoek uit en Ten Boekei kan dan zetbaas worden in de nieuw te stichten winkel. We kregen geen antwoord, de zaak werd slepend gehouden tot aan hun ingezonden brief in de krant. Met Hoek en Ten Boekei heb ik afzonderlijk contact opgenomen en hun gevraagd naar hun motieven. Ten zijden Fuiken, advertentie uit de Schager Courant van 12 januari 1918 Boekei zei dat Hoek de kwaaie geest achter dit geheel was. Hoek zei dat Ten Boekei die lelijke brief had ge schreven, op de achterkant van een kalender blaadje en dat doorgestuurd naar de Schager Courant. Beiden ver klaarden ze dat ik een aardige kerel ben. France ging ook uitvoerig in op de vermeende achterstal lige betalingen van hem bij de beide winkeliers. Ik ben voorstander van contante betaling. In de laatste zomer kwam het voor dat wij niet dadelijk betaalden. De redenen?: 1e De ongesteldheid van mijn vrouw, ons huishouden werd enige tijd gedaan door een bekende. (Op 27 september werd hun dochter Hermina Catharina Theadora Johanna France geboren, MM). 28 Wij vroegen steeds om de nota's van beide leve ranciers Ze waren onleesbaar. Over niet geleverde posten of dubbel geboekte hebben we overleg ge pleegd. Als we het eens waren volgde terstond de betaling. 3e Ik heb beide heren gevraagd: ben ik voor jullie een wanbetaler? Het bleek dat ik vanaf zaterdag jongs leden bij Hoek voor 1 pond soda en Engelse zeep in het krijt sta. Verder zei France dat hij contact had opgenomen met co- operatieve broodbakkerij en verbruiksvereniging 'De Tijd geest' in Winkel. Hij had zich op de hoogte laten stellen van de consumentenprijzen van de geleverde producten, die aan haar leden werden berekend. Ook is daar over samenwerking gesproken. Na de vergadering van 5 februari gingen de bezoekers naar huis in de wetenschap dat Callantsoog een coöpe ratiewinkel zou gaan krijgen. (Wordt vervolgd)

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 4