De 'Bergrede' Verspreiden van roddels handel tegen scherpe prijzen de producten aan de leden te kun nen aanbieden. Je moest lid zijn van de verbruikscoöperatie om er profijtelijk je brood en levensmid delen van te kunnen betrekken. Ook werd er van de aspirant-leden verwacht een eenmalig lidmaat schapsgeld te betalen waarvan de hoogte van het bedrag per ver eniging verschilde. Dat geld kon je beschouwen als het werkkapitaal van de coöperatie. Bij gunstige bedrijfsresultaten werd aan haar leden een dividend uitgekeerd. De leden konden invloed uitoefenen op het beleid van de vereniging via de ledenvergaderingen die jaarlijks plaatsvonden. Dominee France zal hierbij zeker gedacht hebben aan de 'Bergrede', beschreven in zowel het evangelie van Mat- teüs (Mat. 5-7) als in het evangelie volgens Lucas (Luc. 6: 17-49) - Jezus neemt het op voor de armen en de zwak keren en spreekt hen zalig - voordat hij aan zijn speech begon op donderdag 29 januari 1920 in hotel Duinzicht in Callantsoog. Op die datum werd er een oprichtingsver gadering belegd met als doel het stichten van een ver bruikscoöperatie in Callantsoog. Hij sprak daar voor een vijftigtal aanwezigen. Enige citaten uit zijn rede: Duurte en duurtebestrijding mag geen politiek spel wor den, daan/oor is de zaak te ernstig. Duurte is een maat schappelijke zwakte en ontwrichting die door schijn van uiterlijkheden verborgen blijft doch onvermijdelijk met de allerergste noden aan het licht komt. En wat was de klant tijdens de oorlog? (Eerste Wereldoorlog, MM) De citroen die werd uitgeknepen. De consument, de geplukte, de uitgebuite wordt zich bewust van zijn eigenwaarde. Hij dient de zaak in eigen hand te nemen door: 1e mee te spreken in het bepalen van de hoedanigheid en den ten besteden prijs der artikelen. 2e eigen winkels op te richten met de winkelstand aan zijn zijde. 3e bij het produceren mee te spreken over de prijs. Het maken van winst niet op de voorgrond te stellen en in principe uit te schakelen. 4e aan hen die in dienst zijn een onaantastbare levens positie verstrekken. Volgens de krant volgde hierop een levendig applaus van de aanwezigen. Na de pauze werden vragen uit de zaal beantwoord. Een van de vragenstellers was de school meester Langhorst. Hij vroeg aan de zaal of ze kennis Oude laag voor 1906 hadden genomen van het schrijven in de Schager Cou rant van de winkeliers Maarten Hoek en Klaas ten Boekei. Langhorst keurde de handelwijze van beide scribenten af. In zijn betoog gebruikte hij onder andere deze zinnen: Wie schept er behagen in een dergelijk vies en vuil stuk te schrijven? En: Onwaardig voor zo'n kleine gemeen schap als Callantsoog. De beide kruideniers vreesden de komst van de coöpe ratie, ze wilden hun huid zo duur mogelijk verkopen. Ze bedienden zich van het verspreiden van roddels aan de toonbank en schrijven van ingezonden stukken naar de Schager Courant. De strategie van de beide mannen was het 'zwartmaken'van de initiatiefnemers die vóór vestiging van de coöperatie in Callantsoog waren. Naast dominee France, waren Jacob Mooij Mzn, Dirk Johannes Modder en Pieter de Haan de overige initiatiefnemers. Hoek en Ten Boekei voerden zakelijk argumenten aan die wel het overdenken waard waren. Citaten: Bij komst van de coöperatie in Callantsoog verdwijnt de winst uit de gemeente. Dat is schadelijk voor een opko mende badplaats. Als de eigen bevolking de winkelstand in de steek laat dan is dat een verschraling van het dorp. Als het waar is dat de Coöperatie goedkoper is dan willen we best met onze leverancier praten en kortingen bedingen. De psychologische oorlogsvoering, door op de man te spelen, werkte contraproductief. Waar meester Langhorst op doelde waren de unfaire be jegeningen van Hoek en Ten Boekei: Die dominee staat bij ons in het krijt (niet betaalde rekeningen, MM). Laat hij zich bemoeien met de kerk, zondag preekt hij voor een paar mensen, de rest blijft thuis. De kerklasten zijn net verdrievoudigd om zijn traktement te kunnen betalen. 63

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 3