dominee versus PRIJSVEBLAGING. «JUL twee KoopjLJLw. Rijst 35 cent per pond. GeleofpeneZeep36ct.p.p. Bah- en Braadvet 68 cl, p.p. Koffie 38 cent per hall pnd. Prima Cacan 16 ct. per ons. met als inzet het coöperatieve gedachtegoed van de 'De Tijdgeestin Callantsoog 'Gebroken geweertje' COÖPERATIE WINKEL. Invloed op het beleid Maarten Mooij In het begin van de twintigste eeuw verzetten twee Callantsoger middenstanders zich heftig tegen de komst van coöperatie 'De Tijdgeest', een initiatief van dominee Frederik Antonie France. Ze leggen uiteindelijk het loodje. Maarten Mooij, een van onze leden, wonende in Winkel, heeft de kwestie gereconstrueerd. Deel 1. 'l/l/e hebben gesproken en onze stemmen dwaalden als vogels boven een dak Omdat wij onze naam wilden vinden. Maar alleen de wind weet de plek die wij waren, waar en wanneetJ. Aan dit gedicht van Rutger Kopland moest ik denken nadat 'de oogst' van mijn gevoerde gesprekken met Cal- lantsogers, welke tenminste de zeven kruisjes waren ge passeerd, niet veel had opgeleverd. Ik had graag meer achtergrond informatie willen inwinnen over het leven van de personen die in dit relaas voorkomen. Nu moest ik ge noegen nemen met de gevonden archiefstukken waarvan je weet dat vele momentopnames zijn. Als je de regionale kranten leest van de jaren 1920 tot 1928 dan ging het er in Callantsoog, in het intermense lijke verkeer, heftig aan toe. Na verschenen krantenversla gen van gehouden openbare debatten, volgden steevast gepeperde ingezonden brieven. De betrokkenen maak ten van hun hart geen moordkuil, reputaties sneuvelden, waardigheden en respect werden in deze epistels over boord gezet. In 1918 vertrok uit Stolwijk dominee Frederik Antonie France en zijn vrouw Antje Blokker met hun twee kinde ren naar Callantsoog. Dominee France moet een sociaal bewogen mens zijn geweest die oog had voor de noden van de 'bezitlozen'. Hij is lid geweest van de Bond van Christen Socialisten. Van deze bond is o.a. bekend dat hij het antimilitarisme propageerde. In 1915 was France de mede opsteller van het volkspetitionnement 'Vrijheid van geweten ook voor den krijgsmacht'. De ouderen onder u zullen zich het 'gebroken geweertje' nog wel herinneren, het kenmerkende symbool van de antimilitarist. In de loop van de 20e eeuw werden de contouren duide lijk van verzuild Nederland. Iedere zuil - de christenen, de katholieken en de socialisten - had een eigen politieke partij, vakvereniging, krant en een radio-omroep. De soci aaldemocraten groepeerden zich rond de SDAP (Sociaal Democratische Arbeiders Partij) en het NVV (Nederland se Verbond van Vakverenigingen). Ze beschouwden de verbruikscoöperatie als onderdeel van de arbeidersbe weging. Ik heb redenen om aan te nemen dat dominee France uit idealistische overwegingen zich thuis voelde bij de rode beweging met als motief het'verheffingsideaal' van de minder bedeelden. Advertentie uit de Schager Courant van 10 juli 1920 De verbruikscoöperatie laat zich moeilijk vangen in een definitie, daar heb je een paar woorden voor nodig om dit uit te leggen. De verbruikscoöperatie was een lande lijk opererende organisatie. Zij manifesteerde zich als een vereniging van consumenten en streefde ernaar inkoop, productie, distributie en verkoop van levensmiddelen en brood uit één en dezelfde organisatie aan de man te brengen. Men hoopte door uitschakeling van de tussen-

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 2