V Jacob Vos Toen toch eindelijk een bejaardenhuis gebouwd zou worden in Callantsoog, wilde mijn vader Piet Vos voor de opening iets speciaals schenken. Hij kwam op de gedachte een modelschip te bouwen, zoals hier vroeger gebruikt werd door de visserij. Immers, in 1500 had Callantsoog een eigen vissershaven. Volgens het bord in de kerk bestond de vloot uit 36 schepen. Het duurde wel even, maar bij navraag in het Scheep vaartmuseum in Amsterdam kwam hij verder. Er waren zelfs modeltekeningen van schepen uit die periode. Met die tekeningen in zijn bezit begon hij aan een immense klus: de bouw van een haringbuis. Alles stond goed aangegeven op de tekeningen: de span ten, de wanden, het dek, de masten, de zeilen enzovoort en het stond toen bij hem vast: "Ik ga dit modelschip bou wen." Weken en maanden volgden van denken en hard werken. Met een figuurzaag ging hij de spanten zagen, en dat was niet het moeilijkste. Wat wel hoofdbrekens kostte was het plaatsen van de scheepswanden, waar geen enkel stukje recht van was. Maar met de handleiding die hij had, kwam het uiteindelijk allemaal toch goed. Plankje voor plankje aan één kant boven een vlammetje houden en de andere kant zo nat mogelijk, dan spannen, vastzetten en maar afwachten of de juiste kromming er in was blijven zitten. Ik heb wel eens naar dat geduldig priegelwerk zitten kijken en dacht dan wel "mij niet gezien'.' Het werd 'elke dag een draadje, een hemdsmouw in een jaartje', een spreuk die spotters gebruikten als iets erg lang ging duren. Dan op een keer riep hij mij boven op de werkplaats-zol der, waar hij zijn schip aan het bouwen was. "De wanden zitte d'r om," zei hij en hij was zo 'blij als een kip met één puul', ook zo'n oud gezegde. Ik zag nu het schip in wording, compleet met bovendek. De masten, dat was volgens hem een fluitje van een cent, fc vV l d foto: Lammie de Ruiter 79

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 19