Wandbord Jans grootvader, Aarjen Cornelisz. Vader. Terwijl Marytie "in haaer uyterste smerte en droefheijt" zich tot de Staten van Holland richt, is Van der Mieden erop uit het boer derijtje aan de Groote Keeten in zijn bezit te krijgen. Er wordt beslag op have en goed van Harge gelegd "omme zijn criminele kosten te konnen verhalen." Van der Mieden slaagt er tenslotte in om, via een stroman, "het huys op het Buytenvelder mitsgaders eenige landen van den ge detineerde" in eigendom te krijgen. Wellicht uit dankbaarheid over het welslagen van deze onderneming schonk Van der Mieden het fraaie wand bord "CallantsOogh tot den Leeser" dat zich nog altijd in de kerk bevindt. Het is niet onwaarschijnlijk dat juist deze handelwijze van Van der Mieden, zijn medeheren van de Heerlijkheid Callantsoog, toch aan het denken zette. De afloop is bekend: Jan Harge werd tenslotte door het Hof in Den Haag onschuldig verklaard, vrijgesproken en scha deloos gesteld. Vastgesteld werd dat Van der Mieden zich aan machtsmisbruik had schuldig gemaakt. Hij bleek on grijpbaar, maar zijn goederen werden verbeurd verklaard. Schout Maarten Mooy was inmiddels overleden (septem ber 1742), Theunis Muller werd levenslang verbannen. Na de gunstige uitslag hervatte Harge zijn werk als op ziener. In 1746 inspecteerde, rapporteerde en karteerde hij tezamen met zijn zwager Jan Wonder Muller en Mat- thijs den Berger de toestand van het Marsdiep. In 1751 vestigde het gezin Harge zich in Den Helder, waar Jan in 1757 en Marytie in 1762 overleed. Beiden werden op de begraafplaats van Huisduinen begraven, maar alleen de grafsteen van Marytie is nog aanwezig. Ook de grafste nen van hun dochters Elizabeth (1729-1779) en Catrina (1739-1794) bevinden zich er nog. De graven van hun zoons Pieter en Willem zijn, evenals die van hun vader, onvindbaar. Hier Leydt Begraven Eliesabeth Harge Huysvrouw Van lan lonker Is In Den Heeren Gerust Op Den Primo November 1779 Oudt Zijnde 50 jaar 4 Maanden 21 Dagen Catrina Harge Huysvrouw Van lan Ongkees Overle den Den 13 april 1794 Oud zijnde 54 lare 3 Maande 14 Dagen en op den 17 April Hier Begraven Catrina Jansdr. Harge huwde op 30 mei 1773 met kaag- schipper Cornelis Koopman en na diens overlijden in 1779 hertrouwde zij in 1786 met de weduwnaar Jan Jongkees. Alle illustraties staan in het boek: Oorkonden in steen van Jan T. Bremer Literatuur: 1. H. Schoorl, Dirk Pietersz. Abbestee, grondlegger van een school van kaarttekenaars en opzieners van 's Lands Werken, 1971, in: Tijdschrift "Onze voorouders en hun werk, blz. 226-230. 2. J. Baken, Sprokkelingen uit de historie van het zeedorp Callantsoog, 1973, blz. 21-30. 78

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 18