Marytie Muller (1703=1762) de huisvrouw van Jan Harge. Schoolmeester Jan T. Bremer Hier leyt begraven Marytie Muller Huisvrouw van Jan Harge in Den Heeren gerust op de 23 lanuary 1762 Out Synde 58 lare 3 Maande I en 123 Dagen Er liggen veel echtgenotes van bekende figuren uit de achttiende-eeuwse samenleving van Huisduinen/Den Helder begraven op de begraafplaats van Huisduinen. De meesten van deze vrouwen speelden, althans in het openbare leven, zelf nauwelijks een rol. Maar Mary tie Muller, wier man meer dan een jaar onterecht in de ondergrondse arrestantenbergplaats van haar geboorte dorp Callantsoog gevangen gehouden werd, trad toen dat nodig was, wel degelijk in de openbaarheid. In februari 1742 richtte zij zich zelfs tot de Staten van Holland "met een bitter beklag over de behandeling haren man aange daan en het verzoek zijne zaak verder door den Hooge Raad te doen berech ten." Dit rekest had tot gevolg dat Jan Harge, die al vanaf 6 december 1740 gevangen gehouden werd in een kuil in de grond met een luik als deksel, op 7 oktober 1742 werd opgesloten. Het vonnis dat het Hof een half jaar later, op 5 april 1743, velde was voor de aanklager vernietigend. Jan Harge werd vrijgesproken en tegen zijn aanklager werd een vervolging inge steld. Maar, zoals zo vaak, de hoofdper soon, mr. Jacob Coren van der Mieden, door zijn huwelijk met Suzanne Doublet voor één vierde Heer der Heerlijkheid Callantsoog, was inmiddels 'uitgeweken! Alleen de 'kleine jongens', waaronder Theunis Muller, een oom van Marytie, werden gearresteerd en veroordeeld. Marytie Muller was op 7 oktober 1703 te Callantsoog geboren als dochter van Pie- terWillemsz. Muileren Elisabeth Wonder (Lysbet Jans). Op 10 juni 1725 trouwde ze met de schoolmeester Jan Harge, die op 5 augustus 1703 geboren was als zoon van de Huisduiner schoolmeester Willem Dirksz. van Harge en Maartje Aar- jendr. Vader uit Groote Keeten. Maryties vader, Pieter Muller, die behalve baljuw, schout, dijkgraaf, secretaris, rentmeester van Cal lantsoog óók 'opsiender van 's Lands Werken' op Texel, Vlieland en Terschelling (sedert 1707) en Den Helder (se dert 1727) was, deed in 1726 vrijwillig afstand van zijn baantjes als schout, dijkgraaf, secretaris en rentmeester ten behoeve van zijn schoonzoon Jan Harge. Al gauw as sisteerde Jan Harge zijn schoonvader bij de waterstaats werken op Vlieland en Terschelling. Na overlijden van Pieter Muller in juni 1753 werd zijn zoon Jan Wonder Mul- 76

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 16