Botgat Pachtgronden Paardenliefhebber Pachters Van vader op zoon Gerard Vader Door het spitten in het verleden op de fotokijkmiddagen in het Dorpshuis, komen familie herinneringen naar boven aan het Botgat. 's Morgens zat ik te typen en 's middags ont moette ik op zo'n middag leden van de familie Mels en de familie Schouten. Zij wisten nog wat meer feiten te melden uit voorbije tijden. Wat ik mij herinner is dat mijn opa Piet Vader dertig hecta re weidegronden in het Botgat pachtte van de Domeinen, zeker al vanaf 1930. Er graasde in hoofdzaak jongvee. Waren ze eenmaal drachtig, dan verhuisden de koeien naar het bedrijf om na het kalven als melkkoe in functie te blijven. Opa boerde aan de Nieuweweg 1. Hij had zo'n vijfentwintig stuks melkvee. Dat kwam neer op een koe per hectare. Opa was eigenlijk wel een beetje een herenboer. Hij had in het Botgat vaak zo rond de dertig jonge paarden lopen, die hij op driejarige leeftijd naar de Nieuweweg haalde om te beleren en er daarna negentig procent van te verko pen. Hij ging graag met de dressuurkar naar de Schager markt en maakte daarvoor een keus uit de snelste dieren. Een mooiere hobby was er niet voor hem. Aan alle kapotte tuigen te zien, die ik van de achterom zolder opgeruimd heb, sloeg er op gezette tijden een paard op hol. De buren zullen gerust wel eens gelachen hebben bij het zien van de pogingen ze weer te pakken te krijgen. In 1949 kocht en betrok m'n opa de boerderij, Rehoboth geheten, aan Duinweg 14. De verkopers waren Dirk en Klaas Slot, vader en ongetrouwde zoon. Zij verhuisden naar de Helmweg in Groote Keeten. Opa wilde zeker kal mer aan gaan doen, denk ik nu, want hij verhuurde stuk ken land in het Botgat aan deze Klaas Slot. Hij kwam er elke dag om zijn daar lopende koeien te melken. Groot was mijn verbazing toen Jaap Zeeman uit Groote Keeten vertelde dat zijn vader Arie wist dat er een boer derij in het Botgat had gestaan met zestig hectare land. In een oude Clock las ik dat Nic Kossen, de autosloper, dit ook gememoreerd heeft. Zijn vader had daar zelfs een tuin. De familie die in het Botgat woonde heette Boots. Jozef Mels van de Voorweg 7 was ook pachter en wel van 1945 tot 1954. Hoe dat nou precies zat? Hij had een stuk van vier hectare in het Botgat op de plek waar later een startbaan kwam. Ook hij ging er elke dag te koeien melken. Vanwege de watersnoodramp van 1953 is er daarna een dijk door het gebied aangelegd. En tevens de eerderge noemde vliegtuigstartbaan, voor het houden van schiet oefeningen van Defensie. De weidegrond kromp toen in tot dertien hectare. Opa pachtte die tot zijn overlijden in 1972. Mijn vader boerde aan het Zwarte Pad. Toen opa op Rehoboth ging wonen nam mijn vader de hoeve aan de Nieuweweg over en werd ook de volgende huurder van de landerijen in het Botgat, samen met zijn zwager Arie Noot. Volgende pachter was de maatschap Vader, be staande uit mijn vader Piet, mijn broer Peter en mijzelf. Wij runden de boerderij aan de Nieuweweg samen. En vanaf 1986 alleen Peter. Hij raakte het land kwijt vanwege natuuraanleg, wat ik jammer vind, want waar zie je dat nog: weiland in de duinen. Ik heb niets tegen de natuur en de vogels, prima zelfs, maar ik zie teveel terreinen die ze niet goed kunnen onderhouden. 71

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 11