Grafsteen Mooy Maarten Mooy was in het dorp Callantsoog een vooraan staand persoon. Een commandeur moest leidinggevende capaciteiten en kennis van zaken hebben, snel beslissin gen kunnen nemen, consequent en rechtvaardig omgaan met stoere zeelieden en hij moest veel handelingen die tegelijkertijd op een schip moesten worden uitgevoerd en die nauwkeurigheid vereisten in verband met dreigend le vensgevaar, vakkundig kunnen coördineren. Ook moest hij moedig zijn en zijn bemanning op gevaarlijke momen ten kunnen motiveren en bemoedigen. Iemand die deze capaciteiten heeft, heeft die niet alleen op zee, maar ook als hij aan de wal is. Van Maarten Mooy is bekend dat hij een actieve rol in zijn woonplaats speelde, in ieder ge val was hij lid van de kerkenraad en ook in deze hoeda nigheid was hij een man van praktische oplossingen. In augustus 1799 landden de Engelsen tussen de Groote en de Kleine Keeten (ten noorden van Callantsoog) en voch ten tegen de Bataafsen, die werden verslagen. Bij deze slag sneuvelden ongeveer 400 mannen. De Engelsen bi vakkeerden in de kerk van Callantsoog en zij stookten de preekstoel op. In notulen van een kerkenraadvergadering uit 1800 blijkt dat er, zolang er geen preekstoel was, kerk gehouden werd in het huis van Maarten Mooy, comman deur op Groenland. Deel van de grafsteen van Maarten Mooy. Foto: EItjo Floogenraad Maarten Mooy overleed in 1817, hij werd begraven in de kerk van Callantsoog. Zijn graf is geruimd, maar de graf steen is nog altijd in de kerk van Callantsoog te vinden. Enkele straatnamen en de naam van de basisschool her inneren nog aan zijn barre tocht naar Groenland in 1786: Maarten Mooystraat, Groenland, Frankendaalstraat en basisschool De Frankendael (het is niet bekend waarom deze naam met ae gespeld is). Twee exemplaren van het Omstandig Journaal zijn aan wezig in het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amster dam, evenals een tekening (Walvischvangst), gemaakt door Jan Mooy, jongere zoon van Maarten Mooy. Op deze tekening is ook de Frankendaal getekend. Eelmer Mooy is later commandeur geworden en heeft een leerboek ge schreven over de positiebepaling op zee. Illustratie uit uitgave van de Historische Vereniging Texel, september 2010 70

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 10