met UMjA Meid eiaah, de. beAte. k.w~atLteit Er VOS De tabakswinkel Anekdotes Wij bieden U een ruime keus in! SIGAREN, SIGARETTEN EN TABAK OOK. SOUVERNIRS EN ANSICHTKAARTEN koopt U bij ons op uw gemak. Dorpsweg 1, CALLANTSOOG Op 28 mei 1949 zijn we naar de winkel verhuisd. Ik was zwanger en eind juli 1949 is onze dochterTony daar gebo ren. Ik had toen nog geen diploma voor tabak. Het schrif telijke gedeelte had ik al achter de rug, maar zonder mijn mondeling kreeg ik geen toestemming om in de winkel te staan. Ik had net zoveel kans van zakken als van slagen. Op 14 juli deed ik examen en had ik de benodigde papie ren binnen. Ik zou voor de winkel zorgen, terwijl Eduard bleef werken als metselaar. Hij werkte voor Piet de Vries, die getrouwd was met tante Pietertje Vos. Later nam zijn zoon Gert de Vries het bedrijf over, die zowat even oud was als Eduard." Eduard was naast zijn werk als metselaar, in de zomer ook actief als badmeester op het strand. Verder had hij nog een taak bij de Badbode. Hij moest vaak de leden langs om het abonnementsgeld op te halen. Op 3 april 1982 is hij aan een hartaanval overleden. De winkel in de jaren zestig "De winkel was niet zo groot. Een kleine etalage, een toonbank met een geldla en achter de toonbank stonden de schappen voor de sigaren en sigaretten. Bij de toon bank stond de standaard voor de ansichtkaarten en een rek voor de kranten. Naast de winkel was de woonkamer en boven de slaapkamers. We wilden graag uitbreiden, maar hadden nog geen geld. Uiteindelijk hebben we het pand in 1956 met een hypotheek kunnen kopen van oom Piet. In 1958 was de eerste verbouwing. Later, in 1964, is er een stuk bijgekomen. Tussen ons pand en het huis van buurvrouw Kruit was een ruimte van 5 V2 meter, waar we een deel van benut hebben. Boeken en bladen ver kochten we al, maar we kregen zo meer ruimte voor de boekenwinkel. Mijn Boekendiploma had ik ondertussen gehaald. Boven hadden we een woning gemaakt met een etage voor de verhuur aan badgasten. Achter ons huis is van de stenen schuur een kleine bungalow gemaakt. Beneden achter de winkel werden twee slaapkamers, een keukentje en een toilet aangebouwd met een woon kamertje, wat eigenlijk mijn slaapkamer was. Zo verhuur den we de zomermaanden aan drie kanten tegelijk. Toch had je niet meer dan 60 gulden in de week verhuur. Maar zo kon je je hypotheek aflossen. Onze kinderen zijn er geboren. Dochter Tony in 1949, vernoemd naar de jong overleden zus van Eduard, zoon Eddie in 1950 vernoemd naar zijn vader en zoon René in 1956. Toen Tony ouder was, hielp ze ook, samen met een nichtje uit Zaandam 's zomers in de winkel." "Sigaretten had je nog twintig stuks in een pakje voor 60 cent. Sigaren verkocht je los, Willem II en Ritmeester, 28 cent per stuk. Ik verkocht wel meer shag dan sigaretten. Ik kreeg vaak marinemensen, die op hun werk goed kope shag kochten en bij mij alleen vloeitjes haalden. Daar verdiende ik dus niet op. Ik wist van alle klanten wat zij rookten." Ik (interviewer) weet, dat als een van onze kinderen door mijn moeder naar mevrouw Vos werd gestuurd, er bij binnenkomst al twee pakjes Belinda op de toon bank werden gelegd. Als ik haar dit vertel, herinnert zij het zich nog. Zij vult aan: "Er kwamen zelfs mensen aan mij vragen, als zij een kistje sigaren aan iemand wilden geven voor een klusje of zo, welk merk ze moesten ko pen. In september 2000 stopte Jo Vos met de winkel. Zij, de laatste eigenaresse, heeft er 51 jaar in gestaan. Na 77 jaar Sigarenwinkel Vos werden de deuren gesloten. Uit de Badbode van 31 juli 1954 's Morgens vroeg, als de kranten ge bracht werden, moest ik er snel bij zijn om ze binnen te halen, want die wa ren wel gewild onder de passanten. Ook daar had ik vaste klanten voor, vooral badgasten, die in de ochtend een losse krant kwamen ha len." 47

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 7