Mijn wurtoren Wim Lastdrager Als eerbetoon aan onze oud-voorzitter en erelid, Wim Lastdrager, publiceren we in deze Clock één van zijn artikelen. Deze laatste bijdrage - nog niet eerder geplaatst - vertelt over zijn herin neringen aan zijn jeugd. Stukken in de regiokrant over de Huisduiner vuurtoren 'De Lange Jaap' deden mij aan mijn jeugd herinneren 1930). Vooral in de herfst en de winter gleden zijn lichtbundels door mijn slaap- en studeerkamertje. Bij zonder dankbaar was ik als ik uit de gym kwam. Ik was namelijk op O.K.K. (Oefening Kweekt Kunst). Die hadden een oefenlokaal in de Wezenstraat, dichtbij een grote kerk. Ik woonde op Tuindorp en moest eenmaal, soms tweemaal, in de week lopend naar het gymlokaal, waar de lessen om zes uur begonnen. Er heen gaan was niet zo erg, dan was het nog licht, maar terug dat was erger. Eerst een stukje Keizerstraat en dan die lange Sluisdijk straat. Meestal liep ik dat samen met mijn vriendje Bertus. Maar dicht bij de Parallelweg moest hij naar rechts en ik rechtdoor naar de Overweg. En dan dat hele eind langs de Brakkeveldweg. Wat lag Tuindorp toch een eind van de stad af. Dan was ik blij met dat licht van de vuurto ren. Want lantaarns waren er toen nog niet. Links van me kreeg ik eerst de zogenaamde Gelderse huisjes en rechts was alleen maar weiland. Het voetpad was hobbelig en vol kuilen. Vooral als het geregend had, was de tocht voor een 10-jarig jongetje een hele opgaaf. In het weiland lie pen allerlei griezelige gedaanten, dat leek tenminste zo. En als iemand je tegemoet kwam, bonsde je hart zo erg dat je bang was dat de ander het zou horen. Mijn moe der had verteld dat Tientonen en heksen niet bestonden, maar toch... je kon nooit weten. Ik rekende dan op mijn vriend de vuurtoren. Ik dacht dat de lichtwachter alles kon zien en als kwade mannen mij iets zouden aandoen, hij de politie zou waarschuwen. Hoe die man dat had moe ten doen, wist ik niet. Telefoon was nog zeldzaam. Over mobieltjes zullen we het helemaal maar niet hebben. Zielsgelukkig was ik als ik de schoenmakerij van Dito zag opdoemen. Dan nog een klein stukje en rechtsaf de Tuin straat, met zijn grote bomen in. Als mijn moeder vroeg of ik nog wat beleefd had zei ik stoer: "Een paar kerels, maar ik kon harder lopen dan die lui." Als ik later in mijn bed lag en de stralen van de vuur toren door mijn kamertje gleden, was ik blij dat hij er was. Nu ben ik nog blij dat hij er is. Als ik 's avonds op het erf van mijn Callantsoger recreatiewoning sta, zie ik in het noordwesten het licht van de vuurtoren. Hij laat al 125 jaar zijn licht over de omgeving van Den Helder schijnen. Al leen in de oorlog (1940-1945) was het licht gedoofd. Toen was het in alle opzichten echt donker. Foto: Jannie Provily 'De Lange Jaapj dat is de bijnaam voor de vuurtoren in de Huisduiner polder. Officieel heet hij 'Lichttoren Kijkduin'. De ontwerper is Q. Harder en de toren is gebouwd in Dordrecht. Harder meende dat de toren in staal gebouwd moest worden en niet met bakste nen. In 1877 werd met de bouw begonnen, nadat eerst ruim 200 palen in de grond geheid waren. De toren werd 63 meter hoog en kostte iets meer dan 71.000 gulden. Voor de stalen constructie werden ongeveer 43.000 moeren en bouten gebruikt.De Lange Jaap is een van de sterkste lichtpunten aan de Noordzee. Als het donker is en u en kijkt naar het noordwesten, ziet u duidelijk de lichtbundels door de lucht glijden. Telt u dan maar: steeds vier schitteringen in 20 seconden. Een, twee, drie, vier, donker. Vervolgens weer: een, twee, drie, vier, donker enz. 44

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 4