Laatste keer Ierland In 1998 tijdens weer een verblijf in Ierland, het zou de laatste keer worden, werd Willem heel ziek, hij raakte be smet met de legionellabacterie. Opgelopen in zijn eigen auto, op de boot of ter plekke. Dat werd nooit duidelijk. Riet werkte op dat moment in het winkeltje-met-van-alles van Joop van Meel. Ze werd opgeroepen, reisde spoor slags naar Ierland en zat 27 dagen aan het ziekenhuis bed in Galway. Willem overleefde het niet. Riet van den Berg-van der Plas woont tegenwoordig op Goe- ree. Het naambord EDJORAMA prijkte ook op de gevel van het huis van opa van der Plas. Het is de samenstelling van Eddie, Joop, Renie, Maria (Riet), de kinderen van der Plas. Els Zwaan, Den Hoorn Op 1 juni jl. vertrokken we vanuit Callantsoog met de bus naar Schoonhoven. Rond koffietijd kwamen we aan. We deden ons te goed aan koffie met koek in restaurant 'Lek- zicht'. Er voeren diverse schepen langs en een veerpont voer heen en weer tussen de oevers. Leuk om te zien. Na de koffie gingen we in groepjes met een gids mee. Via de enige, van de vijf, nog intact gebleven stadspoort, de Veerpont geheten 1610), liepen we de binnenstad in. Mooie oude grachtenpanden, ophaalbruggen en de smalle straatjes waren het bekijken waard. Hier en daar stonden we (klappertandend) stil en vertelde de gids over het wel en wee van weleer. Zo ook bij de sluisdeuren in de stadswal, die in vroeger tijden geopend werden om de scheepjes binnen te laten om de stad te bevoorraden en handel mee te drijven. Indrukwekkend was een gepla veide overkoepeling over het grachtwater; de langste van Nederland volgens onze gids. Aldaar bevond zich ook het stadhuis met een 50 klokken tellend carillon. Een fraaie bezienswaardigheid. Het middelpunt van de stad werd aangegeven door een grote stip op het plaveisel. Lopend langs het weeshuis en de N.H.-kerk kwamen we uiteindelijk bij het Zilvermu seum aan. Vanaf de dertiende eeuw was Schoonhoven al bekend met het smeden van zilver; nagenoeg al het zilver in Nederland werd hier gesmeed in dé Zilverstad. In de Middeleeuwen waren er enkele honderden zilversmede rijen, tegenwoordig zijn er nog zo'n 30 in bedrijf. Vanaf 1700 kon, en kan men nog steeds, een opleiding volgen tot zilversmid aan de Schoonhovense internatio nale Zilverschool. In het museum warmden we allemaal weer door en kre gen een smaakvolle lunch voorgeschoteld. Met gevulde magen en nieuwe energie togen we het museumgedeelte in. We kregen wederom een rondleiding met een gids en werd ons uitgelegd en getoond hoe het zilver te smeden. Het ambacht vergt en vergde een uiterste precisie en nauwkeurigheid plus een enorme dosis geduld. Toen alle vitrines met blinkende blikvangers en de (ge bruiksvoorwerpen goed waren bekeken, trokken we de stad nog even in en ging een ieder zich vermaken op zijn of haar manier. Op afgesproken tijd verzamelden we ons bij de bus en reden terug naar Callantsoog. Met een hoofd vol zilverwerk gingen we allen naar eigen huis en haard en konden we terugblikken op een geslaag de excursie naar de Zilverstad.

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 17