Aan de Abbestederweg Romantiek Bij opa langs In De Bilt Dymph Molenaar Van oude mensen en de dingen die voorbij gaan. Dat geldt ook voor de hengelsportwinkel, die eertijds aan de Abbestederweg gevestigd was, en de eigenaren ervan. Willem van den Berg en Riet van den Berg-van der Plas zwaaiden er de scepter. Menige hengelaar stapte er over de drempel voor advies en de aanschaf van dobber, hengel, leefnet en wat dies meer zij. En dan óp naar een mooi, rustig visstekkie. Riet is geboren in Callantsoog in december 1937 en woonde in de boerderij op nummer 28 aan de Abbeste derweg. Haar ouders waren Jan Hendrik van der Plas en Martha van der Plas-Gaul, die Duitse van geboorte was. Na de Eerste Wereldoorlog kwamen er kinderen uit het Roergebied naar Nederland om aan te sterken, waaron der Martha (haar zuster kwam later ook). Ze bleef hangen op een boerenplaats als interne hulp in de huishouding bij een familie bestaande uit drie broers en een zus. Jan (werd 84) en Martha (werd 71) waren laatbloeiers wat het huwelijk betrof. Toen het er toch nog van kwam, kregen ze vier kinderen: Riet, Renie, Joop en Eddie. Jan was veehouder en bestierde een gemengd bedrijf. Dat ging niet van vader op zoon want zijn vader was dijkgraaf en woonde in een huisje waar nu camping Trekkershonk (Ab bestederweg 29) zich bevindt. Het gemeentesecretariaat werd er in ondergebracht. Opa nam zijn intrek in het werkmanshuisje naast de boerderij van Jan en Martha. Hoe hebben Willem en Riet elkaar leren kennen? Cal lantsoog en De Bilt liggen niet bepaald naast elkaar. De vader van Willem werd te werk gesteld in de oorlog in Cal lantsoog. Anders moest hij naar Duitsland en daar voelde hij niks voor als vader zijnde van een zevental kinderen. Hij leerde mensen kennen in het dorp, kwam op vakantie in de jaren daarna met vrouw en kinderen. Riet: "Op een keer was ik op vakantie geweest naar mijn nicht en net weer thuis, toen mijn aandacht werd getrokken door een paar jongens op een brommer, Willem en Karei. Ik dacht dat ze voor mijn zuster kwamen. Maar Willem en ik 'ble ven aan elkaar plakken!" Riet ging altijd langs bij haar grootvader als ze uit school kwam en kreeg dan wat te snoepen uit een blikje dat in het theekastje stond. Toen het dorp ontruimd werd in de oorlog van '40-'45 moest opa van der Plas zijn huis uit. In 1957 trouwde Riet met Willem van den Berg (oktober 1934) uit De Bilt. Hij was metselaar van beroep. Ze woon den eerst zes weken bij haar schoonouders in. Er kwam een tip over eigen woonruimte van een kennis van Wil lem. Die kennis woonde in een 'onbewoonbaar verklaarde' woning en ging er uit. Riet en Willem maakten de slaapkamer schoon, schroefden hun bed in elkaar en bleven er gelijk slapen. Zo bleef het huis bewoond. Binnen een paar dagen stond er iemand van de gemeente op de stoep met de me dedeling: "Mevrouw Van den Berg, maakt u er maar niet al te veel werk van want u moet er uit." Maar de gemeente had er niks over te zeggen. Ze verbleven er dan ook tot 1960. Vervolgens hadden ze een huis aan de druk ke Hesseweg. 1947. Riet, Joop, Eddie, Renie 55

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 15