'Kling-klang-klang' Hilarisch effect Wc-rollen-project Tijdens het schilderen hoorden de kunstenaars soms ver vaarlijk klinkende geluiden, veroorzaakt door brokstukken die met het zand en water meekwamen door de buizen. 'Dat was wel spannend,' zegt Vos, 'dan hoorde je kling- klang-klang, het typische geluid van metaal op metaal. Explosieven misschien? De zee ligt er immers vol mee. Gelukkig is er nooit iets ernstigs gebeurd. Op die manier is wel een kaak van een mammoet meegekomen. Die is nu nog te bezichtigen in Museumboerderij Tante Jaantje.' Het kilometers lange kunstwerk werd in één run gefilmd door Vincent Vos, toentertijd eigenaar van een videobe- drijf. 'Dat gebeurde vanuit een rijdende Landrover, ik achter het stuur, Vincent op de laadbak achter de camera.' Daarnaast werden er veel foto's gemaakt door Diana Die- mei, die in de jaren 1986/1987 een fotoreportage maakte van de werkzaamheden van de zandsuppleties in de streek. Vos: 'Toen het traject in noordelijke richting was voltooid, lag er nog drie-, vierhonderd meter onbeschilderde buis. We besloten dan maar door te gaan in zuidelijke richting, naar St. Maartenszee. Alles is vergankelijk, ook creatieve uitingen en zeker in dustrieel toegepaste kunst. Voor de nieuwe fase van de strandsuppletie werden veelal dezelfde buizen gebruikt. Dat gaf een vreemd en soms hilarisch effect. Frits Vos: 'De beschilderde buizen werden in willekeurige volgorde neergelegd. Afbeeldingen waren daardoor ge kanteld en tekststukken lagen door elkaar.' De groep liet zich daar niet door ontmoedigen. 'Sommige delen werden bijgewerkt, andere aangepast. En er wer den ook nieuwe schilderingen gemaakt.' Na ongeveer vier, vijf maanden - 'we zijn bijna de hele zomer bezig geweest' - eindigde het project in Sint Maar tenszee. Op filmbeelden zijn enthousiaste kinderen te zien die de laatste metalen buis ter hand nemen. Frits Vos: 'Er was aardig wat belangstelling en het leek net of die kinderen het héle project hadden uitgevoerd!' Uiteraard werd het buizenproject ter plekke op gepaste wijze afgesloten: met een groot feest. De strandactiviteiten waren niet onopgemerkt gebleven. De regionale pers had het project op de voet gevolgd en in Bres ('tijdschrift voor religie, wetenschap en gnosis') liet dichter Simon Vinkenoog optekenen dat in Callantsoog het 'langste schilderij van Nederland' was gemaakt. Mis schien was het wel het langste kunstwerk ooit. Frits Vos rekende eens uit dat heen en weer zo'n vijf kilometer buis moet zijn beschilderd. Buizenproject 1987 werd afgesloten met een tentoonstel ling in het oude, intussen afgebroken hotel Seinpost aan de Dorpsweg. De expositie werd geopend door burge meester Vierhout en bevatte veel foto's van Diana Diemei, schilderijen, de kaak van de mammoet was er te zien en - verrassend - een buizenproject-in-miniatuur. 'Leerlingen van de Frankendaelschool hadden het project nagemaakt. Van wc-rollen was de installatie vervaardigd en daarna beschilderd.' Ook de expositie staat op video. Het is Vos' langgekoes terde wens om uit alle filmbeelden een kort YouTube-filmpje te des tilleren. 'Het is er nog nooit van gekomen, maar nu m'n zoon, Sij- men, in Amsterdam Multimedia en Design studeert, gaat het mis schien tóch nog gebeu ren...' Hoe is het de meta len kunstobjecten ver gaan? 'Ze werden nog enkele jaren her en der in Ne derland gesignaleerd,' weet de mede-aan stichter van het project. 'Tot ze uiteindelijk alle maal versleten waren.' Detail beschilderde buis

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 14