iizenproject ivo/: het langste kunstwerk ooitf 'Met een vel erop' tekst Klaas Schuurman foto's Diana Diemei Niet zelden ontstaat onder de juiste omstandigheden - een inspirerende omgeving? biertje erbij? stickie? - een ambitieus creatief idee; vaak even briljant als onuitvoerbaar. Slechts een héél enkele keer wordt zo'n ingeving werkelijkheid. Zoals in de zomer van 1987 op het strand van Callantsoog. Zandsuppletie Callantsoog Het is 1986, 1987 als Rijkswaterstaat door middel van zandsuppletie de zwakkere duingebieden langs de Noordzeekust versterkt. Met zogeheten zandhopperzui- gers wordt elders in de Noordzee per schip in één keer tot 6000 kubieke meter zand opgezogen en naar de kust gevaren. Daar wordt de lading via buizen het strand op gepompt. Uit de buis stroomt in korte tijd een grote hoe veelheid zand en water. Het zand blijft liggen, het water stroomt terug de zee in. Enkele maanden lang wordt het de omgeving ontsierd door kilometerslange roestige buizen. In 1987 is het ge bied tussen Sint Maartenszee en Callantsoog aan de beurt. Wie op het idee kwam is niet bekend, wel staat vast dat het op een zomerse avond opborrelde toen een vast club je mensen - Piet Smit met vriendin Diana ('Jaantje') Die mei, Jan ('Rooie Jan') de Vries en Frits Vos - met gelijk gestemde, veelal artistiek aangelegde vrienden uit Den Helder en Amsterdam bijeen kwam. Het plan: de roestige buizen beschilderen met fraaie afbeeldingen. Frits Vos: 'We waren met z'n vijftienen ongeveer en we troffen elkaar vaak in de weekenden. Althans, als het mooi weer was...' Vooraf werd netjes toestemming gevraagd aan de men sen die aan de suppletie werkten. 'Het mocht. Toen was het zaak aan materiaal te komen. We maakten aan alles en iedereen onze plannen bekend. Voor mijn huis plaatste ik een grote viskist; daarin konden mensen hun verf kwijt.' De opbrengst was boven verwachting, zegt Vos. 'Het kwam overal vandaan. Particulieren brachten resten, soms kleine beetjes met een vel erop. De psychiatrische inrichting in Heiloo schonk een hele berg volle blikken. En we kregen ook restpartijen van bouwmarkten: autolakken, muurverf, allemaal verschillend. Op het strand plaatsten we een linnen tentje waarin het schildermateriaal telkens mee opschoof met de vijf tot zes nieuwe buizen die da gelijks werden aangekoppeld, ledereen die langs kwam, mocht mee schilderen. Schilders aan het werk 52

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 12