liefhebbers van tuinieren. Hij begon natuurlijk dadelijk met het zaaien van gras etc., maar toen wist hij nog niets van die "snorrelingen" zoals de valwinden in Callantsoog genoemd worden. "Hup" over de duinrij en dan pal in de tuin! Die narigheid leer je het best kennen als je het Afri kaanzaad in de badkamer vindt! En dan de droogte! Er helpt geen sproeien aan. Daarom is die tuin vanaf sep tember op z'n mooist en is het in hoofdzaak de nazomer die het daar moet doen. Toen kwam er een vriendelijke landbouwer te hulp. Hij plantte de gebruikelijke helm en daartussen werd gezaaid! En zo is, na lang worstelen een dragelijk groen grastapijt ontstaan waarin het onkruid, zo als Cerastium arvensis graag wordt aanvaard. Maar de grasmachine houdt het kort en er is een vaste mat ont staan, die het zand vastlegt. Het volgende succes is bereikt met de omlijsting. Wilgen, populieren, meidoorn, boksdoorn zijn de aangewezen struiken ervoor. Maar, dat ging ook zo maar niet. De zee wind en het zout deden geducht hun werk. Wat ging dat langzaam en wat een teleurstellingen! Telkens opnieuw geplant tot na vijf jaar de familie heerlijk beschut achter het groen gebladerte kan "zonnen" en in de "luwte" zitten, ongezien en vrij! Toen ging het naar het derde succes! De bloemen! Na tuurlijk het gewone genre zoals Goudsbloemen, Oost- Indische kers, Chrysanthemum carinatum, Papavers en Afrikanen. En dat ging ook niet zonder tranen, want als je Afrikanen en Oost-Indische kers tot moes verwaaid zijn, dan moet je "taai van geduld" en "hard als glas" zijn, om er de boel niet bij neer te gooien! En als je dan van de zijde der gewaardeerde dorpelingen niets anders hoort dan: "Dat wordt immers toch niks!" dan moetje héél veel van bloemen en een tuin houden, als je blijft zeggen: "Het moet goed worden!" En dat heeft de heer Rotgans ge daan. Volhouden, jaar in jaar uit en het resultaat ziet u op de foto's. De Cerastium tomentosum is hier wel goed op zijn plaats. Ze kan er tegen en begroeit uiteraard hele stukken van de tuin en de muur. Maar het staat goed in dat lichte land met het wijde uitzicht. En dan zijn er nog de paden die rond het huis zijn aangelegd. Bekijkt u die foto van het trapje maar eens. Het leuke stoepje met de vierkante stenen, plat gelegd tussen de afgeronde kop- laag en dan de grijze tegels onderbroken door de rode klinkers. Een artistiek patroon met weinig kosten gemaakt tot een geheel waarvan vooral de trap bij de voordeur als "het meesterstuk" wordt beschouwd! Hier en daar ziet u wel die witte stenen in het pad? Nu, dat is een goed idee geweest, want op de donkerste avonden wijzen ze vanzelf de weg! En nu nog een merkwaardig heid over die populieren. Bij de trap staat een tweejarige populier. Het is een beschut plekje en je snapt eerlijk ge zegd niet, dat hij nog niet veel hoger is. Hoe hard kun nen populieren immers groeien? Maar als u weet dat het een gewoon (geworden!) verschijnsel is dat die boompjes daar 2 a 3 maal per seizoen nieuwe blaadjes krijgen en de vorige dan totaal verschroeid zijn door de zeewind, dan begrijpt u wel dat dit geen drie-lentes-in-één-jaar be tekent! En als u weet, dat wilgen, die bij een natte zomer en weinig wind, geweldig kunnen groeien en bij deze zee wind in 1953 tot 4 meter hoog werden, dode toptakken hadden van 2 meter, dan is het wel duidelijk dat ze eerder lager dan hoger worden en toch: 'Al met al een intense 'Struggle for life",' zegt de heer Rotgans! De heer Rotgans is geladen met enthousiasme om dit - afgezien van zandstuiven en wind - toch vriendelijk ge legen dorpje, een betere groenbeplanting te geven, maar hij stuit daarbij op het van jaar tot jaar en van vader op zoon voortgaande: "'t Wil hier toch niet!" En al moet in Callantsoog ieder bekennen - zachtjes natuurlijk - dat die door groen ingesloten bloementuin daar bij de wegsplit sing het tegendeel bewijst, het zal wel lang duren eer er een zusje of broertje van die tuin geboren wordt! Behalve mussen en spreeuwen natuurlijk, zijn er weinig zangvogels bij het huis aan te trekken, maar één merel pikt er naar wormen! En daarvoor wordt geen hond of kat binnen de afzetting geduld. Alles wat verteerbaar is gaat natuurlijk in de tuin en het plaatsje waar mevrouw Rot gans de theebladen deponeert, is er "vet" van geworden,

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 9