Mmsmimus ïyjuj Waarschuwing Nog voor het proces plaats vond, had het Hof op 25 fe bruari 1750 in Den Helder een PUBLICATIE en WAAR- SCHOUWINGE laten bekendmaken en ophangen, waar in met verwijzing naar het plakkaat van 1 oktober 1749 het tumult om de schoolmeester werd veroordeeld. Het plak kaat van 1 oktober verleende amnestie voor alle oproe rige bewegingen van vóór die datum, maar gelastte alle goede ingezetenen aan hun overheid en magistraat ver schuldigd respect te geven. Niemand mocht het bestaan van die autoriteit verkleinen, met woorden of werken be ledigen, op straffe zich bloot te stellen aan een veroorde ling, de doodstraf niet uitgesloten. Desondanks was het op 5 februari 1750 tot zo'n tumult gekomen, dat regenten hun ambten ter beschikking stelden. Commissarissen van het Hof van Holland herstelden hen in hun ambt en kwa lificeerden Kersje Visser tot president-schepen, om voor lopig als baljuw te fungeren. Het Hof gelastte de ingezete nen gehoorzaam te zijn; overtreding van de plakkaten zou rigoureus worden bestraft. En daarmee hernam het leven zijn gewone gang. Zoals altijd was weer gebleken dat het volk niets in te brengen had. De regenten maakten de dienst uit. Soms heeft het er alle schijn van, dat we niet veel verder zijn, al spelen de regenten nu onder andere namen hun spel. Voor een referendum, de meest directe stem van het volk, achten zij het te dom. En - o, ironie van het lot - de schoolmeester Dirk Groot, om wie alles begonnen was, stierf al een jaar later, een maand na zijn huwelijk. Daarvan deden bekenden op 24 september 1751 aangifte. Met toestemming van de schrijver overgenomen uit het boek: Varensgasten en ander volk. Deze foto kregen we van Cees van Scheijen, een trou we bezoeker van onze foto-kijk-uurtjes. Hij was 'm een poosje kwijt, maar gelukkig vond hij de foto op tijd terug voor de zomeraflevering van De Clock. We zien een groep mensen die samen een bootje over het strand naar zee brengen. Met dit bootje voer Henk Kruisveld uit Groote Keeten eerst op de binnenwateren, maar later trok hij ook naar de grote zee. Op de foto herkent Cees vanaf links: Piet Kruisveld; de beide dames in wit zwempak zijn Mien de Wilde, dan Sien de Wilde; de man met de stropdas is Dirk Vries. De jongen in zwembroek is Guus Zeeman; de man met de sigaret is Jaap van Scheijen, met achter hem let Kruisveld-Dijkstra. Wie weet de namen van de andere personen? Graag even bericht aan de redactie. foto: Willy Bleys 37

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 17