Tumult om een schoolmeester Uiteenlopende meningen Jan T. Bremer In de vorige Clock hebben we u mee laten beleven hoe een volksoploop volledig uit de hand liep. Hieronder leest u hoe het voor de hoofdrolspelers afliep. Het Hof trok zich in beraadslaging terug. De meningen van de negen raadsleden over de strafmaat liepen sterk uiteen. Zij waren het erover eens, dat Arie Tuynsaet niet de veroorzaker van het tumult was geweest, maar wel van de directe aanleiding. Vier raadsleden waren voor acht jaar verbanning, één voor tien jaar, één voor twaalf jaar en twee voor levenslang. Opvallend was het milde en goed gemotiveerde oordeel van de Alkmaarder mr. Aris van der Mieden. Hij zag als stuwende kracht achter Arie Tuynsaet de predikant Coppens, hoewel die met het op stellen van het rekest niet crimineel strafbaar was. In de 24-jarige zwager van Kees Zeeuw zag hij een jongeman van onbesproken gedrag, die zich had laten opwarmen. Hij meende te kunnen volstaan met hem te veroordelen om in de vierschaar van Den Helder/Huisduinen het ge recht zijn leedwezen te betuigen voor zijn oneerbiedige taal, in bijzijn van bode Giltjes geuit, en in een boete van 100 gulden met de proceskosten. President De Maurig- nault wees op de commotie tegen de regenten in 1749, waarop Zijne Hoogheid op 2 augustus met een bekend making had gereageerd. Het plakkaat van de Staten van 1 oktober 1749 tegen verstoring van de publieke rust was overtreden. De overtreding van beide verordeningen was tegen de regenten en daarmee tegen de soeverein ge richt. Tenslotte was de conclusie van het Hof met betrekking tot Tuynsaet: acht jaar verbanning uit Holland, Zeeland, Friesland en Utrecht. Ook over Cornells Jongkees liepen de meningen uiteen. Eén raadslid was voor geseling, brandmerking en eeuwig bannissement, drie waren voor eeuwige, één voor twintigjarige, drie voor vijftienjarige verbanning. Ook hier week het oordeel van Aris van der Mieden sterk af: twee jaar verbanning uit de jurisdictie van Den Helder/Huisduinen. De president sloot zich aan bij de drie raadsleden die levenslange verbanning op zijn plaats vonden. Conclusie met algemene stemmen: 15 jaar verbanning. De beoordeling van Cornells Vroom gaf eenzelfde me ningsverschil te zien: één vier jaar, één driejaar, één twee jaar, één een jaar verbanning uit Den Helder/Huisduinen; twee raadsleden wensten, gezien drie getuigenverklarin gen tegen hem, terugverwijzing naar een gewoon proces, één vond ontslag onder handtasting voldoende en Aris van der Mieden achtte 75 gulden boete op zijn plaats. De president was voor drie jaar verbanning. Eindconclusie: twee jaar verbanning uit Den Helder/Huisduinen. Wat Cornells Pronk betrof, liepen de meningen uiteen van acht jaar verbanning tot voorwaardelijke invrijheidstelling en 75 gulden boete. De uitspraak van het vonnis viel op 24 april 1750: Arien Willemsz. Tuynsaet, chirurgijn, 24 jaar oud, acht jaar verbanning uit Holland, Zeeland, Friesland en Utrecht; Cornells Cornelisz. Jongkees, visser, loods en Groenlandvaarder, 42 jaar, idem vijftien jaar; Cornells Jansz. Vroom, 30 jaar oud, twee jaar verbanning uit Den Helder/Huisduinen en Cornelisz. Simonsz. Pronk, voer man, 39 jaar oud, "ontslag onder handtasting', voorwaar delijke invrijheidstelling. Tegenover het bijna sadistische oordeel van een wre kende godheid als van raadslid Samuel Gilles (geselen, brandmerken, eeuwige verbanning) getuigde het oordeel van Aris van der Mieden van een zeldzaam inzicht in menselijk gedrag en humaniteit. De afbeelding op de binnenkaft van het 'Haneboek' met de tekst 'Ziet kinderen, wat een wakkere haan. Als hij de klok eens hoort, zal hij aan 't kraaien gaan'.

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 16