Herinneringen aan mijn geboortedorp Hans Raap De Callantsoger middenstand in 1952. Het dorp uit mijn kinderjaren was klein en overzich telijk: er waren maar een paar straten: Dorpsstraat en Dorpsweg rond het Dorpsplein: de Buurt en dan nog de Zeeweg en de Op 't Landtweg met overwegend zomerwoningen en slechts enkele vrijstaande huizen die na de Tweede Wereldoorlog werden gebouwd. Op veel plaatsen keek je tussen de vrijstaande woningen door het wijde polderland in. Het dorp was bijna boom loos! De huizen waren laag, gelijkvloers en dan een zol derverdieping onder 't schuine dak. De enige uitzondering hierop vormden Pension Sein post en Hotel de Vries: op de tweede verdieping waren ruime slaapkamers voor de groeiende toeristenstroom gebouwd. Bijna alle winkeliers uit het dorp bezorgden bij de klanten aan huis, ook als de klanten ver buiten het dorp woon den. Dit was een service die je je nu bijna niet meer kunt voorstellen. Onze groenteboer was Cor Broens uit Schagerbrug. Hij kwam met een platte wagen met een paard ervoor aard appelen en groenten venten samen met z'n zoon Jan die meereed op de fiets. De eerste groentewinkel in het dorp was van Langeveld. Deze was gevestigd in een oude boerderij aan de Dorps straat naast de familie Koelemeij.Toen deze boerderij we gens bouwvalligheid moest worden gesloopt verplaatste de familie Langeveld het bedrijf naar de voormalige ga rage van het verbrande Hotel Ben de Vries. Worst en vlees haalde je bij Slager Wit op 't hoekje van de Dorpsstraat en de Zeeweg of bij de slagerij van Jb. Ambuul aan de Abbestederweg. Dat was ongeveer op de plek waar nu het grote hotel aan de Abbestederweg staat. En dan naar de bakker! Brood- en banketbakkerij Toon Brantenaar, naast het Gemeentehuis. De winkeldeur schuin op de hoek met een klingelende winkelbel. In de kleine sfeervolle winkel troonde Ma Brantenaar achter de toonbank en kon je je vergapen aan al het heerlijks dat daar in blikken en trommels te koop werd aangeboden. Het grote, twee verdiepingen hoge winkelpand van Kees van Eek. 32

De Clock van Callens-Ooghe | 2013 | | pagina 12