O jee, de computer Extra's An de reed Er was geen gebrek aan medewerkers, ze bleven voor kortere of langere tijd. We werden ondersteund door een 'echte' bibliothecaresse. Zij moest haar uren over meer dere vestigingen verdelen. Bij ons was ze over het alge meen eens per week. De vrouwen die deze functie ver vulden bleven enige jaren, vertrokken en dan kwam er een andere. Er moest weer gebaggerd worden. Ons gezin, met inmid dels vier kinderen, vertrok naar Honduras. We waren daar in 1979-1980. Vervolgens, na ongeveer een jaar in Neder land, werden we naar Australië (Brisbane) uitgezonden. We kwamen terug in 1983. De bibliotheek besloeg alle drie de lokalen en 't zaaltje. En met frisse tegenzin hoor den we dat de computer zijn intrede ging doen. Tjeemig, hoe kreeg je zuks onder de knie, wat ingewikkeld! Alle boeken moesten eerst ingevoerd worden. Daar waren we, opgedeeld in groepjes, heel wat avonden zoet mee, streepjescodes plakken aan buiten- en binnenkant van boeken. Onder leiding van iemand van de Bibliotheekcen trale kregen we uitleg over het gebruik van de computer en hoe de codeleespen te hanteren die er met een snoertje aan vast zat. Bracht de pen een bepaald piepgeluid voort dan was het OK. We gingen er mee aan de slag. Lukte er iets niet, dan werd de hulp van een collega ingeroepen, ledereen onthield wel wat van de computerlessen. Allerlei gegevens verschenen op het scherm. De lezerspas werd ingevoerd, een wit kaartje dat we zelf plastificeerden met een speciaal machientje. Door de lezerspas konden ook bijvoorbeeld vakantiegangers bij ons lenen. die de deur niet meer uit kwamen maar nog wel graag een boek lazen. - De kinderen van de basisschool kwa men per klas op de vrijdagochtenden. Altijd een gezellige boel, vond ik. - Het werd ook mogelijk boeken in andere bibliotheken te reserveren. - Cd's gingen tot de uitleen- voorraad behoren. Het salaris was elk jaar een tochtje per bus ergens heen. Eerst iets doen, bowlen, oud-Hollandse spelletjes, zol dermuseum bekijken. Daarna aan tafel, West-Fries eten, gourmetten, steengrillen, net wat er 'in de mode' was. Een paar keer werd er tijdens zo'n etentje een idee geboren voor de optocht op Koninginnedag. Boekenwurm foto Dymph Molenaar Op geregelde tijden kwam de bibliobus met de wisselcol lectie als aanvulling. En boeken met grote letters. - Er ging ook altijd iemand naar (het oude) Huys ten Oghe met een tas met boeken. Daar woonden een paar vaste klanten Het laatste thema voor de optocht was naar aanleiding van het afbreken van de oude en de nieuw te bouwen bibliotheek. Een hele organisatie om al het uitleenspul ergens te laten. Vele medewerksters namen zolang een voorraadje van het een en ander mee naar huis. Het uitlenen ging op kleine schaal door in een sta caravan (trailer) op het parkeer terrein naast het Dorpshuis. Via een trapje met hekwerk kwam je binnen. Erg knus. Het nieuwe gebouw was prach tig. Dat is het nog steeds. Van alles aangepast aan het digitale tijdperk. Maar hoe lang nog? Bouwvakkers foto Frits Vos 64

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 4