Herdenkingshal Wrakduiken Noorse filmmaker Gegevens schip 79 het erf van de strandvonder Simon Gutker werd gehou den, verkocht. Men werd daarbij nog eens herinnerd aan het zeedrama met het Noorse schip. Er waren, zoals eerder vermeld, 27 personen aan boord, 25 zeelieden (waarvan alleen Arnt Rekke de ramp over leefde) en daarnaast de vrouw van de machinist en een student. De omgekomen 24 Noorse zeelieden van de Skoghaug worden herdacht in een hal van een enorm herdenkingsmonument voor zeelieden in Stavern in Noorwegen. In deze hal bevinden zich op koperen platen de namen van duizenden dodelijke slachtoffers. Het Sjomennenes Memorial Hall in Stavern is het nationale monument voor de Noorse zeelieden ter koopvaardij, die in een oorlog of daarna omkwamen zowel op Noorse als op buitenlandse schepen. De Memorial Hall is gebouwd als een piramide op een rand van een bergtop aan het Skagerrak en werd inge huldigd door koning Haakon VII op 1 augustus 1926 naar aanleiding van de Eerste Wereldoorlog. Duikers van de Haarlemse duikvereniging hebben regel matig op het wrak van de Skoghaug gedoken. Het voor dek op de boeg maakte op hen indertijd een enorme in druk. De boeg stak toen zo'n vier meter boven het zand uit. Er lagen twee trossen opgerold aan dek aan beide zijden van een stoomankerlier, alsof de dekdienst dat gis teren nog had gedaan. Veel van het schip ligt nu onder zand, mede veroorzaakt door de Hydrografische Dienst, waardoor het schip nu al aardig plat is geworden. Werkend aan dit artikel kwam plotseling de gedachte bij me op hoe het verder met Arnt Rokke zou zijn gegaan, na zijn thuiskomst in Noorwegen, als enige overlevende van dit schip. Zoekend op internet naar Noorse scheepvaart sites kwam ik een Noors Scheepvaartforum tegen. Ik bleek niet de enige die op zoek was naar Arnt of zijn fa milieleden. De Noorse filmmaker Arne Serenes had in de cember 2006 dezelfde vraag al op dit forum gesteld. Een ander forumlid, Per, was ook op zoek naar Arnt. Hij wist via belastingaanslagen en andere registers te achterha len dat hij in 1923 geboren was en tussen 2000 en 2001 in Trondheim woonde. Arne Serenes vond uit dat Arnt in 2001 is overleden, waarschijnlijk in Trondheim. Misschien dat de inspanningen van de filmmaker Sere nes, werkend voor de NRK (Noorse Radio-TV zender), er nog eens toe kan leiden dat van de ramp met de Skogh aug een film wordt gemaakt. Het schip is gebouwd en afgeleverd in 1930 door SP Aus tin Son ltd., Sunderland als'Sea Valour'voor Dover Nav. Co Ltd., Dover. In januari 1947 is ze gekocht door D/S A/S Alf Lindos Re- deri, Haugesund te Noorwegen en omgedoopt in 'Skog haug'. het De fotos zijn afkomstig van de schrijver. JU' Veiling van de sloepen op het erf van strandvonder Simon Gutker. Aanwezig ongeveer 50 personen uit de omgeving.

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 19