'V-V Jfc. -■ -ff,"* - - -v; Eerste sloep bij Camperduin aangespoeld Relaas Arnt Overlevende Rekke wordt opgevangen door de familie Eduaard. brengen hem een bezoek. Hun zoon Jaap (links) met naast hem Vok Breed, Na nieuwe hoge golven hadden vier van hen geen kracht meer om zich stevig aan de boot vast te houden. Ze sloegen overboord en verdwenen in de golven. De drie overgebleven bemanningsleden, waaronder Arnt Rokke, hierover later meer, dreven in de sloep verder. Donderdagmiddag op eerste kerstdag raakte om twee uur 's middags bij paal 26 te Camperduin een sloep op de strekdam en sloeg om. Een tiental wandelaars vormden een levende ketting en begaven zich te water waarbij de voorste wel erg veel ri sico nam door zover in zee te gaan. Door dit risico slaagde men erin de Noorse stoker van de Skoghaug, Rokke, op het droge te brengen. Het an dere, toen al dode, bemanningslid spoelde drie kwartier later op het strand aan. Onmiddellijk bracht men de sto ker Rokke naar de vlak achter de dijk woonachtige fami lie Eduaard, waar dokter Risselada uit Groet eerste hulp verleende. Nadat de arts hem onderzocht had schreef hij hem volkomen rust toe. De volgende dag is Arnt naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar gebracht. Inmiddels wa ren de reddingsboten Dorus Rijkers uit Den Helder en de Neeltje Jacoba uit IJmuiden uitgevaren om te gaan zoe ken. De redders vonden echter geen overboord geslagen bemanningsleden meer. Achteraf bleek Rokke de enige overlevende van dit Noor se schip. Hij werd uit het water gehaald door de 16-jarige Jaap Eduaard en Vok Breed. Arnt kon op dat moment nog geen opheldering geven over het aantal bemanningsle den dat nog kans had gezien aan boord te komen van de twee reddingssloepen van de Skoghaug. De uitgeputte Rokke vertelde in zijn eigen taal, aangevuld met gebrek kig Duits en Engels, zijn ietwat verwarde relaas. Onmid dellijk na de knal was hij vanaf de stookplaat naar boven geklommen. Daar heerste een onbeschrijfelijke chaos te midden waarvan de kapitein bevel gaf de twee reddings boten te laten zakken. Verscheidene van de 27 koppen tellende bemanningsleden waren door het geweld van de ontploffing te water geslingerd, andere gedood. Of het kwam omdat de radio-installatie onklaar was ge raakt, dan wel de marconist zwaar gewond of al dood was, in ieder geval zag men geen kans meer om nood signalen uit te zenden. Ook meende hij dat zich maar een vijftal schipbreukelingen in beide sloepen bevond. Met hem zaten twee gewonde opvarenden aan boord terwijl zich in de tweede sloep slechts twee personen bevonden. Of deze er in geslaagd zijn om andere drenkelingen als nog aan boord te hijsen was hem onbekend. Nauwelijks bereikten beide reddingssloepen het zeewater of het stoomschip verdween in de golven. 77

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 17