fi o De bewoners en het huis Ondertekend B—Tb. Gevel en plattegrond van het bouwplan Maar waarom moest die wc daar weg bij de voordeur? Dat lijkt onlogisch, maar misschien was het de overwe ging dat zo'n wc in huis toch wel erg modern was! Zo'n stinkhok was altijd buiten, apart, een stukje van de wo ning. Ik hoorde onlangs een verhaal van Indiërs, die het maar niks vonden dat in hun mooie moderne nieuwe huis een wc was, waar ze hun behoefte moesten doen! Heb ben ze altijd buiten in het open veld gedaan; smerig om zoiets in huis te doen! Er is ook wel een wereld van ver schil tussen de houten, stinkende plee's van vroeger en de mooi betegelde, met geurverdrijvers en vrolijk toiletpapier toegeruste toiletten in onze huizen! Een andere, meer in het oog springen de, verandering van het oorspronkelijke bouwplan is de zware latei boven de ve randa in de voorgevel. Dat is een zeer be palend element in de gevel, maar daarvan is in het bouwplan niets te zien! Op de tekeningen is daar een onopvallende latei getekend, die aan weerszijden wordt on dersteund door uitgekraagd metselwerk. Van deze nieuwe latei heb ik ook tussen de vele detailte keningen niets gevonden. Het blijft dus een raadsel waar om dat is veranderd. De eerste bewoners van Helmweg 28 waren natuurlijk Jacob Visser, rentmeester van 't Hooge Huys en zijn echtgenote. Zij zijn daar al begin november 1926 komen wonen, want hun dochter Gerritje, die op 8 september de eerste steen had gelegd, trouwde drie maanden daarna en zij ging met haar man in de boerderij van haar ouders wonen. En die gingen naar hun nieuwe huis, een deur verder. Als we aannemen dat de fundering en de eerste muren van het huis bij de eerste steenlegging al klaar waren, heeft de hele bouw dus amper drie maanden geduurd, ongelooflijk snel! Na het overlijden van Jacob Visser in 1952, hij was toen 73 jaar, is het huis in 1955 verkocht aan 't Hooge Huys. Mevrouw Visser is er blijven wonen tot haar overlijden in 1966. Hoewel zij op het laatst in het huis van haar dochter werd verzorgd, is zij, op haar dringend verzoek, naar haar eigen huis gebracht om daar te sterven; ook haar man was thuis gestorven. Een jaar later tenslotte zijn Dick en Gré Bregman er, na hun huwelijk, komen wonen. Het huis is in de loop der jaren binnen aangepast, maar de indeling van de ruimten is nog precies zoals de teke ningen laten zien. Met die aanpassingen zijn echter wel een paar kenmerkende details verdwenen. De buitenkant daarentegen is nog helemaal origineel. En dat zal zo blij ven, want, en dat vermeld ik met enige trots, die buiten kant van het huis staat op de lijst van Monumentenzorg, als mooi voorbeeld van een burgermanshuis uit de jaren twintig van de vorige eeuw. Het huis aan de Helmweg was het decor, waar verschil lende geschiedenissen bij elkaar kwamen: die van 't Hooge Huys, die van de bewoners van het huis en die van de architect. Maar de bouwers van dat decor en daar mee de hoofdrolspelers in dit verhaal waren Jacob Visser - lastgever - en Jan Bos - bouwmeester. Hun samenspel wordt mooi geïllustreerd met hun beider handtekening onder de bouwvergunning van het huis. Aldus opgemaakt en geteekend. ingevolge art. der Bouwverordening van CALLANTSOOG. Behoort bij besluit van Burgemeester //p 19 en Wethouders van Callantsoog van den 30en Augustus 1926 Jenever, De wnd. Secretaris, 7/^ lie* Bouwmeester.

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 14