I Historische plaats Tekeningen BOUWPLAN -WOOHHOlö - óCHEHKeLdVK. pJanI cAi-L A n7c5 OOG^ Enige jaren later, in 1926, werd die oude boerderij ge sloopt en kreeg mijn vader van de N.H.L.M. de opdracht voor het maken van een ontwerp voor een nieuwe boer derij. En tegelijkertijd een opdracht van Jacob Visser, die inmiddels was aangesteld als rentmeester bij de N.H.L.M. voor een huis voor hemzelf. En daarmee begon de ge schiedenis van het huis aan de Helmweg. Dat de Noord-Hollandsche Levensverzekering-Maat schappij later 't Hooge Huys is gaan heten, vindt zijn oor sprong in de bouw van het markante gebouw op de hoek van de Langestraat, tegenover de Grote Kerk in Alkmaar. Dat staat op een historische plaats, waar tot het midden van de achttiende eeuw een groot gebouw stond dat 't Hooge Huys heette. Die oude naam is bij de verhuizing vanaf het Hofplein naar het nieuwe onderkomen, in 1931, de nieuwe naam geworden van de 'Noord-Hollandsche'. Ook de levensloop van mijn vader is meer dan tien jaar verbonden geweest met die van 't Hooge Huys. Want, be halve de ontwerpen voor de boerderij en het woonhuis in Callantsoog heeft hij nog een zevental plannen in op dracht van 't Hooge Huys gemaakt. De twee meest inte ressante daarvan zijn: een groot plan voor verbouwing en nieuwbouw van het kantoor van de, toen nog, Noord-Hol landsche Levensverzekering-Maatschappij aan het Hof plein (1928). Dit plan is nooit bekendgemaakt, niemand heeft er ooit van gehoord, tot nu toe! Het is niet uitgevoerd en was verder niet van belang, maar het is wel de opmaat geweest voor de bouw van het pand op de hoek van de Langestraat. Dat gebouw is een ontwerp van de architect Kropholler, bij wie mijn vader van 1929 tot '33 in Rotterdam heeft ge werkt. Zij hebben elkaar hoogstwaarschijnlijk in '28 bij de 'Noord-Hollandsche' in Alkmaar ontmoet. Het tweede is het ontwerp voor de ingrijpende verbou wing van het woonhuis van Hofstee aan de Straatweg nr.73. Dit ontwerp (1937) is geheel uitgevoerd, inclusief de merkwaardige natuurstenen entreepoort, die compleet van elders is gehaald. Het staat er nog steeds. Ik herinner mij, dat hij in die tijd bij ons thuis kwam om met mijn vader over zijn huis te spreken, "Mijnheer Hofstee',' met zijn zwarte baard en zijn zwarte hoed. In 1956 gaf Hofstee het stokje over aan zijn schoonzoon, Nicolaas Buur. Diens neef, Piet Buur, werd rentmeester; hij was een bekende bij velen hier in de buurt. Toen ik in 1988 voor het eerst die zwarte hutkoffer met de tekeningen van mijn vader doorzocht, vond ik daar, behalve de vele bouwtekeningen van het huis aan de Helmweg, ook twee 'voorstudies' of 'praatprenten', plan A en plan B. Van beide plannen ook een perspectiefschets. Plan A is de basis geweest van het definitieve bouwplan. Maar plan B is eigenlijk interessanter, omdat het laat zien hoe het huis er óók had kunnen uitzien. En het is ook eigenwijzer. Want het toont een voorgevel met een opengewerkte zuid-oosthoek, waarin de entree is opge nomen. Nadruk dus op de entree en een allure, zoals we ook zagen bij de boerderij Zwaardijk, met de entree in het torentje. Op de plattegrond van plan B is te zien dat achter de en treehal een flinke woonkeuken was gepland, zoals dat in boerderijen toen gebruikelijk was. Ook de plaats van het toilet, buitenom bereikbaar, verwijst naar een boerentra- ditie. Maar het is plan A geworden, hoewel daar, tijdens de bouw al, een merkwaardige wijziging is aangebracht. In het ontwerp is namelijk direct achter de voordeur de wc gesitueerd, zoals dat nu vaak nog steeds het geval is. Maar die wc is meteen tijdens de bouw al verplaatst naar een aanbouwtje aan de bijkeuken. Ten behoeve van de doorgang naar de bijkeuken is de grote keukenkast weg gelaten. 73

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 13