Het huis aan de Helmweg nummer 28 mmm Geert Bos In de Clock nr. 1 van deze jaargang schreef Geert Bos, zoon van de Alkmaarse architect Jan Bos, een boeiend relaas over boerderij Zwaardijk. Op speciaal verzoek van de redactie behandelt hij dit keer een woning aan de Helmweg. Collectie Dick Bregman Inleiding In het relaas over de boerderij Zwaardijk wordt ook de woning aan de Helmweg genoemd. Voor mij was het te rugvinden van die twee bouwprojecten, ontworpen door mijn vader, Jan Bos, een heel bijzonder avontuur. Maar voor u, die dit leest, de meesten zullen Callantsogers zijn, zal het geen nieuws zijn geweest; die gebouwen stonden daar altijd al, u kende ze wel, geen nieuws dus. En dat terugvindverhaal heb ik al verteld, ik zal het niet herhalen Naar aanleiding van het verhaal over de boerderij heeft de redactie van de Clock mij gevraagd om ook het huis aan de Helmweg eens wat uitgebreider te onderzoeken en te beschrijven. En dat wil ik graag doen, want ook deze woning heeft een eigen en interessante geschiedenis. Veel bijzonderheden over het huis werden mij toege speeld door de huidige bewoner Dick Bregman, die daar al vele jaren woont, de meeste tijd met zijn vrouw Gré, die nog niet zo lang geleden is overleden. En door Annie Geertsema, de kleindochter van Jacob Visser, de bouw heer. Beiden bedankt! Geschiedenissen De geschiedenis van het huis aan de Helmweg nr. 28 is ten dele verweven met die van 't Hooge Huys, de ver zekeringmaatschappij uit Alkmaar, inmiddels opgeheven, maar bij velen nog welbekend. Dit bedrijf was in 1891 opgericht als de Noord-Hollandsche Levensverzekering- Maatschappij (N.H.L.M.) door Jan Hofstee. Dit eenmans bedrijf was aanvankelijk gespecialiseerd in begrafenisver zekeringen en vanaf 1897 gevestigd aan het Hofplein in Alkmaar. In 1922 werd Jan Hofstee, het bedrijf was inmiddels spec taculair gegroeid, opgevolgd door zijn zoon Henk. Deze voerde een aantal vernieuwingen door, zoals aankoop en exploitatie van vastgoed, onder andere in de kop van Noord- Holland, waar boerderijen werden aangekocht. Een van de eerste was de boerderij Zwaardijk, die in be gin 1923 werd verworven. Bij de aankoop van die boerderij (N.B. dit was de eerste boerderij Zwaardijk!) was Jacob Visser uit Groote Keeten betrokkken als taxateur.

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 12