Rens Roos: van zukke dingen Drooglegging 82 uur per week werken Lammie de Ruiter Het is een zomerse dag als we (echtgenoot Jan en ik) bij Rens en Tiny Roos op de koffie gaan. Een lekkere koek erbij en we kunnen starten met het ophalen van herinneringen. Rens was een behoorlijke innemer wat koffie betreft. Zo'n zestig kopjes op een dag haalde hij makkelijk. Een hartinfarct zorgde voor een heel wat gematigder caffeïne- gebruik. De koffie stond ook altijd klaar in de strandtent in Groote Keeten die Rens en Tiny jarenlang (van 1958 tot 1992) hebben gehad. Er werd echter geen koffie ge schonken als er ambtenaren kwamen controleren. Die mochten niet worden omgekocht en dus kon je ze ook geen koffie geven. Rens' vader kwam oorspronkelijk uit de Elaarlemmermeer. Met zeven kameraden emigreerde hij naar Amerika. Daar werd hij tijdens de zogeheten drooglegging opgepakt vanwege het illegaal stoken van drank. Hij monsterde toen maar aan op een vrachtschip richting Nederland. Daar kreeg hij kennis aan een meisje dat hier in de buurt woonde en het stel trouwde. Vader Roos werkte op het strand en als kolenboer. Moeder Roos was thuis om de turven te tellen, die in een zak werden gedaan voor de armen. "Vroeger waren mensen soms zo arm als een rat," vertelt Rens, "en dan brachten wij een zak, gevuld met 50 turven, naar die gezinnen. De gemeente betaalde die dan weer aan ons." De handel van vader Roos begon met kolen en briket ten, later kwam daar petroleum bij. Rens: 'Aad Vos, die woonde op de plek waar nu Dorpszicht is, kocht ook wel peterolie. Hij dronk ervan en spuugde het weer uit. Weet je waarvoor? Om z'n kiespijn te stoppen!" Rens kwam al op z'n veertiende van school om zijn vader te helpen. Hij deed van alles: hooi rijden, vuilnis ophalen, vlas wegbrengen voor Jochem Blaauboer in Ewijcksluis. Ook was hij vaak op pad met kolen. Met de oude GMC bracht hij twee keer daags 140 zakjes kolen weg. Als de auto niet verder kon vanwege sneeuw of gladde wegen, ging hij op klompensokken verder, dat was makkelijker. Hij maakte met gemak 82 uur per week toen de strandtent vanaf 1958 ook draaiende gehouden moest worden.

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 7