Vorderingen restauratie en onderzoek Vragen Na een eerste schoonmaak is het gelukt om zonder schade de verticale delen los te maken van de horizon tale delen. De houtschroeven zijn eruit gehaald, de gaten worden gevuld en later geretoucheerd. De verticale de len zullen opnieuw worden verlijmd, maar op bepaalde plekken zullen, door de vorm van de planken, de naden nog iets open blijven staan, o.a. midden boven. Onder de vergeelde vernislaag blijkt een grijsblauwe rand te zijn geschilderd. Wij zagen een groene rand, maar geel met blauw geeft groen. En onder de geel bruine letters blijken mooie witte letters tevoorschijn te komen. Nu wordt de oude vernislaag er voorzichtig afge haald zonder de onderliggende verflagen aan te tasten. Een tijdrovende klus. Maar de kleuren zullen heel wat helderder naar voren komen. Een eerste microscopisch onderzoek bij het restaura tieatelier wijst uit dat de overschildering van de letters, enkele kleine restauraties en de aangebrachte dunne vernislaag waarschijnlijk gedateerd kunnen worden op midden 19e eeuw. De rest van de verf is waarschijnlijk van oudere datum. We doen nog verder onderzoek. Naspeuringen en een oproep waar het gedenkbord hing of was opgeborgen tijdens de Tweede Wereldoorlog heb ben helaas nog geen bruikbare gegevens opgeleverd. In het familiearchief Van der Mieden uit begin 1900 heb ik gevonden:dat het bord hangt tegen de oostelijke wand van de kerk dus tegen de muur waar nu het orgel staat. Ik vraag me af of er mensen zijn die zich hier iets van herinneren. Bijvoorbeeld de kinderen die tijdens de oorlog op school gingen in de kerk. Als u nog infor matie, foto's of verhalen over het wandbord heeft, zou ik het zeer op prijs stellen als u contact met mij opneemt: 0224-573093. Foto's: Corine Hoogenraad De tekst is oorspronkelijk in witte verf (lijkt nu geel-bruin) aangebracht op een zwarte ondergrond. Langs de ran den voorzien van een 'trompe-foeil' schildering van een groenige lijst gedecoreerd met o.a. acanthusbladeren (bruine tinten) in barokstijl, afgewerkt met een dun wit lijntje. (Trompe-I'oeil betekent gezichtsbedrog. In deze situatie: het lijkt een drie dimensionale lijst.) Bovenaan is het gedenkbord versierd met drie wapen schilden: links en rechts de beide schenkers van het gedenkbord: 'Mr. lacob Coren Van der Mieden en Syn Huysvrouw Susanna Doubleth, Heer en Vrouwe tot CallantsOoge' en in het midden een wapen met een staande, naar links lopende rode leeuw op een gouden vlak. Een eerste onderzoek bij het Centraal Bureau voor de Genealogie wijst uit dat de wapenschilden links en rechts op het gedenkbord overeenkomen met die van de genoemde families. Dit gedenkbord heeft, voor zover ons bekend, altijd in de kerk gehangen. Het paneel is van kwalitatief zeer goed hout gemaakt, want er is weinig vervorming opgetreden. De verticale delen zijn verlijmd geweest, de naden staan deels open, variërend van 1 tot 5 mm. Twee ervan zijn opgevuld met een donkere vulling en overschilderd. Aan de onderzijde is schade ontstaan bij de ophangbeu- gels en er zijn stukjes van krulornamenten aan de beide benedenhoeken van de decoratieve omranding afgebro ken. De verflaag is in redelijke conditie, door de zwarte verf is de houtnerf nog zichtbaar. De letters zijn overgeschil derd waarna er een (nu vergeelde) vernis over is aange bracht. Verspreid over het hele oppervlak zien we schim mel, waarschijnlijk als gevolg van het gebruik van een schoonmaakmiddel. Bij oxiderende/roestende spijkers zijn donkere plekken en zelfs schade aan de verflaag ontstaan. Verdere beschadigingen: enkele krassen en butsen in het oppervlak, vlek ken en druppeltjes muurverf en pla- fondverf over het hele bord en 32 schroeven die soms dwars door de tekst in het bord gedraaid zijn (de potlood streepjes zijn nog zichtbaar). 57

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 17