■If— Te zien in museumboerderij Tante Jaantje: Hollywood, Callantsoog en Groote Keeten 1940-1945 moeder de klanten. Op de pof werd niet meer verkocht, want alles was op de bon. Mijn vader moest de bonnen verzamelen en op een vel papier plakken en die inwis selen op het gemeentehuis. Met wat hij terugkreeg kon hij weer nieuwe spullen kopen bij de groothandel. Alles moest worden verantwoord. De vertegenwoordiger bracht alleen wat er nog leverbaar was. Omdat wij een winkel hadden kregen wij apart stroom. Vermoedelijk kookte mijn moeder elektrisch, maar ook op een petroleumstel." Krijgsgevangen Mongolen "Wij hebben een angstig moment gehad," herinnert Petra Kindt-Hoek zich. "In Callantsoog huisden Mongolen, die hier als krijgsgevangenen gelegerd waren om de boel te bewaken. Zij dronken wel eens te veel, vooral spiritus. Zij mochten vrij rondlopen en kwamen op een avond onze kant op. Bij ons brandde nog licht. Zij liepen de plank over en begonnen met hun geweren in de lucht te schieten. Mijn vader was nog niet thuis en mijn moeder deed snel de deuren op slot. Later dropen ze af. Waarschijnlijk kwa men ze uit 't Zand uit een café vandaan. Het was een donkere weg en het licht trok aan. Op Hollywood hebben wij nog een zus en een broer ge kregen. Het was wat krap thuis, mijn moeder is bevallen bij een ander in huis, die geen kinderen had. 'Kom maar bij ons,' hadden ze gezegd. Zo ging dat. De mensen wa ren echt met elkaar, als één grote familie." In 2012 is het 70 jaar geleden dat het nooddorp Holly wood dicht bij Callantsoog werd opgebouwd. In de mu seumboerderij is daarom een expositie ingericht over deze, voor veel Callantsogers en Keetemers, ingrijpende gebeurtenis. Een aantal interviews van Hollywood-bewo- ners is op film vastgelegd. Ook komen andere aspecten uit de oorlogsjaren uitvoerig aan bod door middel van veel foto's en attributen uit deze periode. In het Historisch Informatie Punt in de bibliotheek wordt eveneens gedurende de hele zomer aandacht besteed aan dit onderwerp. rónum dagblad ELK AAOÊST ZO ZUINIG MOOSLIJK: SfOKEM HAAST ZOA4DER 0RA/SDSTOE ETEN KOKEN

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 9