Jaap Zwaan en Klaas Hoogschagen Jaap Kuiper en echtgenote Trien Thomasz Jannie molk de koeien bij Swaerts. "Dat was heel moeilijk, want het was aardedonker. Om niet in de sloot te belan den, kroop ik op handen en voeten naar de koeien." Leo Bromlewe was in 1940 gevlucht uit Duitsland en uit geweken naar Callantsoog. "Den Helder was te gevaarlijk door de luchtaanvallen." Hij vond onderdak in een schuur. Het was afzien: "'s morgens lag de sneeuw centimeters dik op de dekens." Jannie's vader was machinist op het treintje dat werd ge bruikt voor zeewering, "nee niet door de Duitsers, die had den hun eigen materieel." Hij was ook jutter. Toen de Duitsers een vliegtuigwiel bij hem vonden, moest hij een maand de cel in, in Utrecht. Daarna jutte hij gewoon door. Het verzoek een boot te verbergen in zijn schuur, wees hij af. "Te gevaarlijk, gezien zijn reputatie." De boot werd bij Cor de Jong op de Kar- nemelkplaats gestald. Door het hooiland van Vriesman liep een duidelijk spoor op de plek waarlangs de boot gesleept was, op weg naar Engeland. Het is de Duitsers nooit opgevallen - de Engelandvaarders hebben het ge haald. Ook Opa Vriesman jutte vaak. Hij werd betrapt en voor straf aan een strandpaal gebonden. Zijn broer kreeg hem vrij na een gesprek met de bezetters. "Het huis van Vos aan de Ruigeweg was een verzets- haard," weten Leo en Jannie. Er werden daar plannen be raamd en spullen opgeslagen. "Jacob Vos bewaarde dat allemaal, deels achter een wandje in de kamer: wapens, munitie en de radio. Hij werd op een gegeven moment wat gemakkelijker en liet een snoertje zichtbaar uit de wand steken. Juist op dat moment kwam er controle. Het snoer tje werd over het hoofd gezien..." Van Leo Bromlewe wist iedereen dat hij vluchteling was, toch liep hij vrij rond in Hollywood. Niemand heeft hem verraden. Toen Jaap Zwaan (van Abbestede) en Klaas Hoogscha gen nog Japie en Klaasje genoemd werden, gingen zij met gezonde tegenzin naar school, ook naar het noodlo- kaaltje op Hollywood. Als de jongens zagen dat meester Prins - niet de popu lairste onderwijzer in die dagen - de kachel wilde opsto ken, gooiden ze graszoden in de schoorsteen. "Dan liep de klas vol rook en kon er geen les gegeven worden." En maar hopen dat oude Koelemeij - toentertijd politieagent in Callantsoog en meeverhuisd naar Hollywood - je niet betrapte. Eén keer werd meester Prins zó kwaad - de klas stond vol rook en hij moest een ruit intrappen omdat de deur niet openging - dat hij klasgenoot Jantje Mooij der mate hard aan diens oor trok, dat een deel loskwam. Klaas Hoogschagen weet nog dat het weiland een schijn- mijnenveld was. "De koeien liepen buiten, maar toen veldmaarschalk Erwin Rommel een keer langs kwam, moesten de koeien gauw naar binnen, vanwege die zo genaamde mijnen." Kort na de oorlog kregen de bewoners bonnen om palen te halen voor brandstof. "De goede palen waren van ei kenhout, maar je moest oppassen, want er konden nog granaten in zitten." Tot 1942 woonde de familie Dirk Kuiper in Callantsoog in een huisje waar nu Callantsoger Staete staat, dus aan het begin van de Zeeweg. Vader Dirk werkte bij de familie Daalder die haar werkterrein op het strand had. Na de oorlog ging ook Jaap (1930) bij Daalder werken. Trien (1933), een dochter van Arie Thomasz (Aai Toom), is geboren aan de Dorpsweg, in het huisje waar nu Mien Tiggelaar woont. Vader Thomasz werkte voor de PEN. De familie Kuiper trok in 1942 in het huisje Carne Mare op Hollywood. De familie Thomasz verhuisde naar familie in Groote Kee- ten, in de boerderij van Klaas Kos en Jannetje Duit. (De boerderij naast Sita Schenk). Later moesten ze ook daar weg en gingen naar een huisje aan de Helmweg, in de buurt waar Jan Borst zijn werkplaats had. De beide kinderen zaten in Hollywoord op school. Trien in de lagere klassen in De Distel, Jaap in de hogere klas sen in De Tandem. Leerkrachten waren de meesters Prins 24

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 4