Leo Bromlewe en Jannie Bromlewe-Vriesman ir vrachtwagen gedaan, maar vaker met een open boeren wagen. Met de vrouw des huizes op de fiets er achteraan om alles in de gaten te houden. Hollywood had enkel schelpenpaadjes. Er was zowel wa ter als elektra, maar de riolering sloot direct aan op de sloot of op een beerput. Zonder uitzondering waren de nieuwe onderkomens slecht geïsoleerd. Palen met granaten Pas na '42 werden in de duinen tussen Callantsoog en Noordermeer (strandslag Voordijk) bunkers opgetrokken die met een gangenstelsel onderling verbonden waren. De Duitsers hadden in dat gebied ook veel mijnen ge plaatst. Na de oorlog werden er zo'n 300 verzameld en opgeblazen. Een enorme ontploffing! Er was geen controle op Hollywood, weten de oud-be woners. Koelemeij had weinig te vertellen en de Duitsers bleven in het dorp. Wel was er rond Hollywood een zo genaamd mijnenveld met daaromheen palen met grana ten. Toen de Callantsogers die palen na de oorlog wilden gebruiken, zijn er nog ongelukken mee gebeurd. Daarbij liet een Duitser het leven. De verlaten huizen in het dorp werden bij terugkeer in slechte staat aangetroffen. In 1942 was een bom gevallen op het huis naast de boerderij van Tante Jaantje. De bewoonster, mevrouw Vos, is daarbij om het leven gekomen. In 1945 was de terugtocht van de Duitsers. Onder toe ziend oog van de Canadezen verlieten ze lopend het dorp. Bij vuurtoren De Kaap mochten zij alles inleveren - tot trouwringen aan toe - alvorens in Den Helder en Den Oever ingescheept te worden. Hun laatste overnachting was op het Dorpsplein in 'Kamp 6'. Jacob Vos, verwoed filmer, had bewust één filmrolletje bewaard. Voor deze af tocht! En de verplaatste huisjes? Vele werden herbouwd. Zo kwam De Arend terug op de Zeeweg. De Zeemeeuw en Marieke werden weer opgebouwd op de Op 't Landtweg achter De Visserman en ook Wildzang keerde terug naar de Zeeweg, niet op de oorspronkelijke plek bij het kerkje, maar een honderd meter noordelijker. Veel zomerhuisjes werden geannexeerd door de gemeente. Zij dienden tot enkele jaren na de oorlog als noodwoningen voor de Cal lantsogers. Jannie Vriesman woonde met vader, moeder en twee broers op Duinweg 9 in boerderij Duinoord. De boerderij - die nog steeds bestaat - werd gevorderd, de koeien wer den bij onder anderen boer Swaerts ondergebracht en de familie vertrok noodgedwongen. Via een korte omweg belandden zij in het huisje De Zeemeeuw op Hollywood. Burgemeester Rehorst, zo herinnert zij zich, trok in de op Schinkeldijk C3 opgebouwde De Arend, "want die wilde niet in het nooddorp wonen." 23

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 3