Oud-Holïjrwoodbewoners halen herinneringen op in de Kolfweid een compilatie van Klaas Schuurman In 1942, de Tweede Wereldoorlog duurde al zo'n twee jaar, kregen bewoners van Callantsoog te horen dat zij stante pede hun woningen moesten verlaten om een plek buiten het dorp te zoe ken. Ze kregen van de Duitse bezetters tien dagen de tijd om hun boeltje te pakken. Op een stuk terrein aan de Oosterweg werd met gesloopte zomerhuisjes in allerijl een nieuw dorp gebouwd: Hollywood. Zeventig jaar later halen oud-bewoners herinneringen op. Een verslag. Op verzoek van de Historische Vereniging Callantsoog en Museumboerderij Tante Jaantje kwam op 11 februari 2012 een kleine groep, bestaande uit de echtparen Brom- lewe en Hollander, mevrouw Baken en de heren Hoog- schagen, Van Twuijver en Zwaan, bijeen in de Koifweid. Dit achttal voormalige bewoners van het nooddorp Hol lywood deelden graag hun belevenissen en ervaringen. Hoewel lang geleden, kwamen gaandeweg steeds meer boeiende en interessante verhalen naar boven. Leden van de Historische Vereniging Callantsoog en redacteu ren van de Clock schreven driftig mee. Veel gebeurtenis sen staan bij iedereen in het geheugen gegrift, sommige worden verschillend geïnterpreteerd en weer andere zijn puur particuliere ervaringen. Over het ontstaan van de naam 'Hollywood' bestaan meerdere theorieën, maar waarschijnlijk is het begrip gemunt door postkantoorhouder Worp, die de houten huisjes van het opgetrokken nooddorp vergeleek met de bordkartonnen filmdecors uit die jaren. 'In het begin ging het allemaal nog wel' De acht oud-Hollywoodbewoners keken bij de start van de middag gezamenlijk terug op de eerste maanden van de oorlog. De herinneringen zijn over het algemeen eensluidend. In het begin ging het allemaal nog wel. De Zwarte Boet bleef films vertonen. Er werd zelfs gevoet bald tussen Callantsogers en Duitse militairen. Met Piet Bakker als scheidsrechter. Je kon toen ook nog rustig op het strand komen. Om te hengelen, bijvoorbeeld, of palen van het strand weg te slepen. Er werd gewandeld en gefietst, zoals naar de Meidenmarkt in Schoorl. Tot in 1942 het bericht kwam dat de bewoners binnen tien da gen moesten verkassen. In allerijl werd met afgebroken zomerwoningen, onder meer van de Op 't Landtweg en van de Zeeweg, een nieuw dorp opgebouwd. PE DifSECTEUf2 VAN HET POSTKAfVTOOCZ. VAN/ CAUAvrsooe e\j auteur va/V de^j /v/aaa? -s- HoLtywooo Voorzieningen kwamen er ook: twee huisjes - de Tandem en de Distel - deden dienst als school (een neerstortend vliegtuig is nog rakelings langs het schooltje gevlogen voordat het terechtkwam in het weiland). Er was een ge meentehuis, waar ook werd getrouwd, en een politiebu reau waar agent Koelemeij de scepter zwaaide. En Jan Hoek zette zijn Centra-winkel voort in de Snip. Je kon overigens ook terecht bij de nering van Van Scheijen in Groote Keeten. Daar was ook het enige café te vinden en een jeugdclub. De verhuizingen werden soms met een 22

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 2