41 41 L% A 81 A 82 KA 411-412 VLE VLE VOEDINGSMIDDELEN VOOR HOUDERS VAN INLEGVELLEN GA 401 11e EN 12e PERIODE 1944 (1 OCTOBER-25 NOVEMBER) Aardappelen Aardappelen RESERVE RESERVE Siem kwam de kamer binnen en zei: 'Is het weer zover?' Hij ergerde zich er ook zo aan. De kachel was zo'n ou derwetse 'Godin', want een nieuwe kon je nog niet kopen. Opzij zaten er twee van die ijzeren oren aan. Hij schoof de pijp van de kachel, pakt de oren vast, liep er mee door de kamer het halletje in, deed de voordeur open en smeet hem zo naar buiten! 'Weg met die kachel!' Languit lag het ding op de grond en begon daar te branden. Er zaten mi caruitjes in waardoor de rode gloed van het oplaaiende vuur te zien was. Buur Noordhuis kwam Siem ophalen en vroeg zich af: 'Wat ligt daar nou toch in het donker? Het lijkt wel of er iets brandt of zijn het lichtjes?' We hebben er later wel zo om gelachen! Maar ja, daar zaten we in de kou. Simon raakte die dag niet te werk. Hij ging naar Piet Vos en kocht er tweedehands een stuk extra asbestpijp en verlengde de schoorsteenpijp zo goed en zo kwaad als het ging. Het was een hele klus eigenlijk. En de kachel kon weer terug in huis. Het roken was niet helemaal over, maar wel een heel stuk minder." Het dagelijks brood en zo 'Allerlei bedrijven probeerden hun klantenkring zo goed mogelijk te bedienen. Brandstoffenhandel Wout Roos in Groote Keeten bracht altijd de kolen. De kruidenierswin kel van Hoek in het dorp was weer geopend. Eerst werd het boodschappenboekje gebracht en ingevuld weer opgehaald. Een paar dagen later kwamen dan de bood schappen. Melk haalden we haast elke avond bij Gert van Eef, de boerderij van Gert Baken en zijn moeder aan de overkant van de Oosterweg. De bakkerij in Groote Keeten bevond zich aan de Achterweg. Bakker Jo Beun bracht eerst het brood nog rond, daarna Oudenes die opgevolgd werd door bakker Dik. En van Toon Brantenaar nam ik ook brood, die bakte zijn brood in het dorp en kwam za terdags. Kleding maakte je veelal zelf. Veel was nog op de (textiel)bon. Daarvoor ging ik met de bus naar Scha- gen. En op bezoek bij mijn moeder in Schagerbrug. De halte was op het kruispunt op de Noord-Schinkeldijk. We hadden dokter Van Sloten uit Sint Maartensbrug als huis arts. Die hadden ze bij mij thuis en ook bij Siem thuis. We wilden eigenlijk veranderen van huisarts. Dat ging niet zomaar. (Dokter Verheul was net een praktijk in 't Zand begonnen. Hij reed in een heel oud autootje). En voor het een en ander geregeld was raakte ik in verwachting en bleef ik toch liever bij dokter Van Sloten. Toen Kees een paar maanden oud was, moesten we eruit. Het zomerhuis werd gedemonteerd en weer opge bouwd aan de Zeeweg, op z'n plek van voorheen naast het kerkhof. Gedurende die zomertijd woonden we op het staltje in de boerderij bij mijn schoonouders (de Hyksos). Toen het huis herbouwd was, konden we er weer in. De Noordhuis familie kwam in het zomerhuis op de hoek te recht. Waren we weer buren, al zat er een huis tussen. Er waren al eerder huizen afgebroken en die verrezen weer aan de Op 't Landtweg. Het Hollywood terrein raakte leeg. Een speciale periode was voorbij." BONKAART 1944 Deel van een distribitie-kaart

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 19