Hollywood voor starters Muja Blokker Wie na de oorlog meende dat iedereen weer snel Hollywood zou verlaten, kwam van een koude kermis thuis. Er was een ernstig tekort aan woningen en de zomerhuisjes werden nog tot in 1948 door de gemeente gevorderd als noodwoningen. Hollywood voor starters, zogezegd. Ook mevrouw Tiny Zeeman-de Boer (89) en haar echtgenoot Jan Zeeman - getrouwd op 21 februari 1947 - zijn daar hun wooncarrière begonnen. Callantsoog geïsoleerd Door de vele sneeuw raakte Callantsoog geïsoleerd, maar daar werd met vereende krachten iets tegen gedaan. "De vrachtwagenrijders Jaap de Waal en Ben de Vries reden langs de huizen om mannen op te halen die wil den helpen met sneeuwruimen. Een dag na ons trou wen werd ook Jan gevraagd en natuurlijk ging hij mee. Dit heeft enkele weken geduurd. De weg moest vooral worden vrijgemaakt voor dokter Verheul uit 't Zand. Ook bakker Konijn kwam door de hoge sneeuw vanuit 't Zand naar Hollywood om bij ons brood te brengen. Met een grote, goed gevulde mand liep hij iedere dag langs de huisjes en het duurde nooit lang of de mand was leeg. Als je niet genoeg bonnen had was dat voor hem geen punt. Hij kreeg bonnen genoeg van gezinnen met kleine kin deren, die ze niet allemaal gebruikten. Geweldig. Hulde aan deze man. Dankzij hem hadden wij brood op tafel. Wout Roos de kolenboer at geregeld bij ons en als we door onze brandstofbonnen heen waren bracht hij vetko- len mee. Die brandden in het kacheltje ook wel, maar het waren rot dingen. Toch was je blij dat je wat had. Begin april verdween de kou en langzamerhand konden we wat normaler leven. Ik ging op de fiets naar het dorp voor de boodschappen." 'Elske' terug op de Op 't Landtweg Geen meubilair 'Andere Hollywoodbewoners wa ren het echtpaar Noot uit Groote Keeten. Achter ons woonde Geertje Zeeman, getrouwd met Jan Doorn en daarnaast woonde Ma Langereis. We waren alle maal jonge stelletjes. We had den een goed contact met Lou Maats en zijn vrouw, evacués uit Den Helder. In het postkantoor woonde Jan ten Boekei die met Marie de Haan getrouwd was. Hun huwelijk was voor dat van ons, maar zij hadden nog geen meubilair. Zij leenden ons ledi kant en onze beddenboel en wij hadden een extra bed van mijn schoonouders. De inboedel van de zomerhuizen kwam bij Kees van Eek vandaan. "Wij zouden trouwen, maar hadden nog geen woning," vertelt Tiny Zeeman. "Via het gemeentehuis kwamen wij op Hollywood terecht. Wij kregen het zomerhuis Elske aangeboden, dat eigendom was van de oud-burgemees ter van Leeuwarden. Het stond aan de kant van de Oos- terweg. Wij betaalden de huur aan de gemeente, die het verrekende met de eigenaar. Toen wij er de beschikking over kregen wilden wij het eerst grondig schoonmaken." Extreem koud De winter van 1947 was extreem koud, herinnert Tiny Zeeman zich. "Eén van de strengste winters van de twin tigste eeuw. Er lag veel sneeuw en zelfs met hoge laar zen aan konden we er nauwelijks bij komen. Het was 18 februari - dat kan ik goed onthouden door de geboorte dag van prinses Christina - dat wij daarheen gingen. Het bleef maar sneeuwen en er was geen verwarming. Jan en ik liepen allebei te huilen van de kou, we hadden geen handen meer over. Tijdens het schoonmaken woonde ik in bij mijn schoonouders op de boerderij aan de Abbeste- derweg. Vandaar uit zijn we getrouwd. Lopend naar het gemeentehuis en lopend naar Hollywood. Het was vreselijk koud. We hadden een potkacheltje en Jan haalde hout van het strand, dat we zoveel mogelijk droogden om het daarna te verstoken."

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 16