w V woon afgedekt met een zak! Die was op 't laatst hele maal zwartgeblakerd. Een wonder dat er bij niemand ooit brand van gekomen is. Aan onderhoud deden ze haast niks meer. De huisjes werden binnen afzienbare tijd toch weer naar Callantsoog vervoerd." Juthout als extra brandstof "Mijn man werkte op de kaasfabriek in 't Zand," zegt Ida. 'Als de kolen of de petroleum - 'op de bon' te verkrijgen - bijna op waren, ging hij eerst nieuwe bonnen bestellen en dan naar de fabriek. De firma Vogelenzang leverde de kolen. Maar door de vele hoge sneeuwwallen, het leken wel damwanden, op de Noord-Schinkeldijk, lukte het afle veren niet met de vrachtauto. Gingen we met de slee de zak kolen ophalen. Het voorraadje werd bewaard in het kolenhok dat tegen het huis getimmerd was. Mijn man liep vaak langs het strand te jutten samen met Siem Baken. De mannen namen juthout mee naar huis. Extra brandstof voor het kacheltje. Op een nacht werd ik wakker en dacht: 'Wat rommelt het toch?' Ik maakte mijn man wakker: 'Volgens mij is iemand onze kolen aan het jatten'. Dus hij heel stil het bed uit. Bij het kolenhok geko men schoot er een kat weg! Die zocht ook warmte." We hadden 'skik' "Op 't end vezellef de waterleidingen allemaal bevroren. Mochten we bij achterbuurman Willem Maats op afge sproken tijden emmertjes water komen halen. Onze wc was eerst nog goed. Maar op een ochtend, mijn man was te werk, deed de wc het ook niet meer. Ik naar buurman Maats. Die legde uit dat ik voorzichtig warm water over de bevroren leiding moest gieten, dan kwam het wel weer goed. Ik ketel op het vuur en aan de gang met heet water. Pang! Knapte de leiding, het water spoot in mijn gezicht! Ik weer naar buurman met de vraag: 'Wat moet ik nou toch doen?' Hij zei me de hoofdkraan dicht te draaien die in een putje zat naast het huis. Sneeuw weg geschept, deksel opengemaakt, zak op de grond en ik op mijn buik liggend het water afgesloten. Stroomde er ergens anders opeens water. Ik maar weer naar de buurman. Het leek wel een vervolgverhaal. Afijn, dank zij alle aanwijzingen van buur man Maats kwam het op een end goed. Voortaan stond er in het keukentje een teil met een voorraad water erin. Na al deze kou werd het toch weer voorjaar. Mijn man hield van het fokken van allerlei soorten kippen. Op de foto's zie je Ida, ons mensenpiepkuiken, dat de scharrel kuikentjes erg leuk vindt. In de zomer zaten we vele avonden buiten met een heel koppel bewoners. We praatten, hadden 'skik' en dronken koffie of thee, iets anders was er niet. Allemaal jonge mensen. Niemand vond het erg dat we moesten afzien. Dat was gewoon zo in die tijd. Naderhand verhuisden we naar Callantsoog. Eerst weer in een houten huisje, later in een nieuw stenen huis aan de Zeeweg." -W? -M C 2Ï--Ï 'V- - 91 35

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 15