Jan Bos, architect Na 62 jaar... Geert Bos Dit verhaal gaat over de boerderij Zwaardijk aan de Oosterweg in Callantsoog, die ontworpen is door mijn vader, Jan Bos, architect te Alkmaar. Aangezien mijn vader twee perioden van zijn leven in Alkmaar heeft gewoond en ook twee perioden in Rotterdam, kan dat verwarring geven. Daarom hier wat nuttige informatie. Jan Bos, 1929 Mijn vader is in 1902 geboren in Venhuizen, waar zijn vader (mijn opa dus) hoofdonderwijzer was van de ka tholieke lagere school. Na zijn opleiding als bouwkundig tekenaar, 1919, gaat vader weer thuis in Venhuizen wo nen. In datzelfde jaar verhuist het gezin, na pensionering van mijn opa, naar Alkmaar. Vader werkt als bouwkundige bij een aannemer en heeft opdrachten van de N.H.L.M. (Noord Hollandse Levensverzekering Maatschappij), on der meer voor een boerderij in Callantsoog. In 1929 gaat vader in Rotterdam wonen waar hij werkt bij architect Kropholler. Hij trouwt in 1931. In 1933 verhuist hij met zijn gezin naar Alkmaar, waar hij zich vestigt als zelfstandig architect. Na de oorlog, in 1947, verhuist het gezin terug naar Rotterdam, waar vader tot zijn pensionering bij een architectenbureau werkt. In oktober 1987 is mijn vader overleden. Hij was een lieve, bescheiden man. Hij praatte niet veel; over zijn werk als architect nauwelijks en al helemaal niet over werk van lang geleden. Zijn tekeningen zaten allemaal in een grote zwarte hutkoffer, die in zijn werkkamer stond. Die koffer was voor hem gemaakt voor het opbergen van zijn spul len, toen hij in 1915 als 13-jarige jongen naar kostschool ging. Toen we in 1947 van Alkmaar naar Rotterdam verhuisden kwam die koffer in het souterrain terecht, waar de ber ging was van onze flat aan de Statenweg. Daar heeft hij veertig jaar gestaan en is nooit meer open geweest, hoe wel er geen slot op zat. Een paar maanden na de dood van vader ben ik begonnen met de inhoud van die kist te bekijken, eigenlijk meer omdat ik daar in de kelder wilde opruimen dan uit nieuwsgierigheid. Ik dacht er in een mid dag wel mee klaar te zijn. Boven in de kist vond ik tekeningen van projecten uit de laatste periode in Alkmaar, zoals woningen in Tuitjenhorn en Warmenhuizen en hotel Schuyt in Alkmaar. Meer naar onder zaten tekeningen van huizen in Alkmaar en Heiloo uit de jaren dertig, projecten waarvan ik het bestaan op pervlakkig wel wist. Nog dieper in de kist kwam ik ook die per in de tijd en gaandeweg raakte ik steeds meer in de ban van wat ik allemaal tegenkwam. Uiteindelijk ben ik er meer dan een jaar mee bezig geweest, met rode oortjes!

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 4