Vuurboet Torp Allerheiligenvloed Verklaringen bu-rch fa hcginlxrth wtfUmynsU KXirrj JSu bai^ujgtrV Vajjc«tfO<y«. /smarten '«nycn^urg Naar Van Deventer, 1542 Uiteraard veranderden de stroomgeulen en ondiepten in het Marsdiep voortdurend van ligging en moest niet al leen de betonning, maar ook de bebakening telkens wor den gewijzigd. In 1598 werd voor het eerst een 'vuurboet' als nachtelijk baken voor het inzeilen van het Marsdiep gebruikt. Pal ten zuiden van het eiland Huisduinen staat op 16e- eeuwse kaarten een eilandje met een kerkje getekend, genaamd Torp. In 1283 beleende graaf Floris V heer Wil lem van Egmond het gebied bij Huisduinen en schrijft: dat in onze dorpe Huisduinen ende Oudendorpe met al dien rechte en met al; dien datte toebehoord. Met Oudendorp werd Torp bedoeld dat blijkens archeo logisch onderzoek al in de 8e eeuw bewoond was. In het begin van de 16e eeuw werd het tufstenen kerkje afgebroken en op de al eerder genoemde kaart van Lan- gendijck (1599) staan er nog maar twee boerenhoeven op Torp getekend. Bij de Allerheiligenvloed in 1570 sloegen alle dijken door en liepen alle polders onder water. In Huysduynen loopt het water voor in uyt die Noortzee ende achter weder uyt in die Zuyderzee. Ende daer zijn wechgespoelt wel hondert huysen ende verdroncken wel LX personen, schreef Bartholt Ernst, griffier van het Hof van Holland. Slechts met veel moeite konden de gaten worden ge dicht. D A. Valcoogh schreef in zijn Chronyck van de Sype (1599): Die van Huysduynen stelden haer oock te weere dach ende nacht sach men haer met dljcken sla ven om 't zeewater van haer lant te nemen. In de periode daarna volgden de 'inlaagdijken' zowel in het westen als in het noorden elkaar in snel tempo op: 15711584, kort voor 1599 en 1604. Een rapporteur van de verbonden zeven steden van Noord-Holland en Wa terland zei in 1754, dat hij het eiland: voor null ende van geender waerden en kende dat hij 't landt om nyet wilde hebben, soo hij de dijcken ende duynen soude moeten onderhouden. Ingezetenen verklaarden in 1592 tegenover notaris Jan Thomasz Baert van Alkmaar dat sedert 1580 ongeveer 150 huizen zijn verset ende gestelt landwaerts in als op Antebuyrt, Croftbuyrt ende op Den Helder. Uit een verklaring d.d. 29-2-1604 blijkt dat ...binnen korten jaeren herwaerts.de dijcken van Huys duynen tot vier maal toe (zijn) in- geleyt...(en)...dat den Duyn, soo aen de Kerkbuyrt als achter Den Helder dicht aen de huysen toe is affgespoelt, daer all een groot deel derselver huysen moeten af gebroken en vertimmert worden. Op de 'kustverkenning' van Lucas Jansz. Waghenaer (1584) is dui delijk zichtbaar dat de westelijke duinregel ten dele uit een (zand) dijk bestond. De (Huisduiner) to ren staat op een kaart van Gerrit Dirckzoon Langen-dijck uit 1599 gedeeltelijk met zand overstoven in de buitenste duinregel gete kend. In de laatste decennia van de 16e eeuw was zeker een kwart van het polderland door verstui ving en buitendijking verloren ge gaan.

De Clock van Callens-Ooghe | 2012 | | pagina 20